Prezentacje

Prezentacje 2017-10-10

MŚP inwestują na pograniczu

Jak krok po kroku założyć firmę w polsko-niemieckim pograniczu, z jakimi wiąże się to korzyściami oraz na jakie zagrożenia  należy zwrócić uwagę? Przedstawiciele Business Location Network wspierającej rozwój przedsiębiorczości na styku Brandendurgii i Pomorza Zachodniego opowiedzą o tym uczestnikom VII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Przedstawiciele Business Location Network prezentują możliwość inwestowania w regionie  rzygranicznym podczas wielu targów i wydarzeń gospodarczych. Przedstawiciele Business Location Network prezentują możliwość inwestowania w regionie rzygranicznym podczas wielu targów i wydarzeń gospodarczych.

Dyskusja Panelowa zatytułowana „Współpraca międzynarodowa: Z nurtem Odry do Niemiec” odbędzie się 19 października, drugiego dnia kongresu, który odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Otworzy ją Silvio Moritz, prezes zarządu ICU Investor Center Uckermark GmbH, który wprowadzi słuchaczy w tematykę szans i wyzwań w zakresie rozwoju biznesu w polsko-niemieckim regionie przygranicznym dla polskich przedsiębiorców.

O atrakcyjności niemieckiego rynku dla polskich przedsiębiorców powie Christopher Nüßlein, prezes zarządu Investor Center Ostbrandenburg GmbH, spółki zajmującej się przyciąganiem inwestorów do Frankfurtu nad Odrą i okolic. Uczestnicy tej części wydarzenia dowiedzą się, jak szukać miejsca na inwestycję, a także poznają ofertę spółki w zakresie kompleksowego wsparcia dla MŚP.

Miłosz Trojan, prawnik prowadzący własną kancelarię prawną w Berlinie podpowie, jak założyć za Odrą działalność gospodarczą oraz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Organizatorzy panelu przedstawią też przykłady polskich firm, które już teraz z powodzeniem funkcjonują we wschodniej Brandenburgii. To m.in. PCC intermodal prowadząca intermodalny terminal logistyczny we Frankfurcie nad Odrą, a zarazem operator kolejowy obsługujący duże zachodnioeuropejskie porty. To także firmy produkcyjne takie jak zakład należący do giełdowej spółki Boryszew w Prenzlau i wiele firm z branży e-commerce. Panel zakończą rozmowy B2B. -

Chcemy pokazać uczestnikom kongresu, że jest wiele powodów, aby zainwestować w Niemczech. To m.in. bliskość rynku polskiego, a zarazem duża liczba konsumentów w rejonie Brandenburgii i Berlina. Jednocześnie koszty prowadzenia firmy w Brandenburgii są niższe niż w stolicy Niemiec. Dotyczy to np. cen wynajmu nieruchomości, co jest szczególnie ważne na początku działalności - zapowiada Irina Kania, menedżer projektu Business Location Network z Investor Center Ostbrandenburg GmbH.

- Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów handlowych dla polskiej gospodarki. Przejawia się to również w tym, że małe i średnie przedsiębiorstwa z obydwu krajów coraz częściej interesują się tym, jak inwestować w polsko-niemieckim regionie przygranicznym. Chcemy udzielić im konkretnych odpowiedzi na to pytanie. Dlatego podpowiemy m.in.: jak rozmawiać z bankami w Niemczech, jak szukać personelu na tamtejszym rynku oraz przedstawimy różnice mentalne, które uwidaczniają się we współpracy polskich i niemieckich przedsiębiorców - dodaje Anna Gazdecka, menedżer projektu Business Location Network z ICU Investor Center Uckermark GmbH.

VII Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest największym spotkaniem firm sektora MŚP w Europie. Między 18 a 20 października w Katowicach o możliwościach rozwoju i wyzwaniach, jakie stoją przed przedsiębiorcami dyskutować będą najważniejsze osoby w państwie, osobistości ze świata nauki, polityki i gospodarki oraz delegacje zagraniczne z kilkudziesięciu państw. Organizatorzy, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, uznali, że hasło tegorocznej edycji wydarzenia będzie brzmiało „uwolnić biznes”. Łącznie sesje panelowe i warsztaty kongresu obejmą 10 bloków tematycznych, w których udział weźmie kilka tysięcy osób. Dotychczas Business Location Network koncentrował się na działaniach dotyczących Poznania i Szczecina. Skąd pomysł, aby zaprezentować się w Katowicach?

- Zauważyliśmy, że dużo firm z Wrocławia i Katowic też interesuje się rynkiem niemieckim. Dlatego zdecydowaliśmy się uczestniczyć w kongresie. Małe i średnie firmy to grupa, do której chcemy dotrzeć. One się bardziej interesują regionem przygranicznym. Duże przedsiębiorstwa interesują się bardziej centrami biznesowymi typu Monachium, czy Berlin - wyjaśnia Irina Kania. -

Zapraszamy do udziału w kongresie szefów i menedżerów zachodniopomorskich firm zainteresowanych prowadzeniem biznesu po drugiej stronie Odry. Oprócz informacji na ten temat z pierwszej ręki będą oni mieli znakomitą okazję do wymiany doświadczeń w tym zakresie z przedsiębiorcami z innych regionów Polski - zachęca Anna Gazdecka.

  
   Osoby do kontaktu w języku polskim:

   Anna Gazdecka
   ICU Investor Center Uckermark GmbH

   Berliner Straße 52e
  16303 Schwedt/Oder
   tel. +49 33 32 53 89 71
   tel. kom. +49 151 27084386
   gazdecka@ic-uckermark.de
 
  www.ic-uckermark.de

   Irina Kania
   Investor Center Ostbrandenburg GmbH

   Im Technologiepark 1  
   15236 Frankfurt (Oder)
   tel. +49 335 557 2203  
   tel. kom. +49 170 247 71 97
   kania@icob.de  
  
www.icob.deartykuł promocyjny

aktualizowano: 2017-10-10 07:42
Wszystkich rekordów:

Społeczność