Prezentacje

Prezentacje 2020-12-09

Lawendowy biznes 30 km od Szczecina

Firma Festina Lente prowadzona przez troje Polaków robi furorę w oddalonym o 30 km od Szczecina Grimme. Produkty z uprawianej przez nich tam lawendy mają takie wzięcie, że chcą oni zagospodarować kolejne hektary oraz uruchomić Centrum Kreatywne. W tym celu trwa m.in. zbiórka crowdfundingowa.

Założyciele firmy Festina Lente (łac. śpiesz się powoli) kilka lat temu przeprowadzili się do Grimme ze Szczecina szukając miejsca, w którym mogliby zrealizować marzenie o własnej stajni koni. To się udało i wkrótce pojawił się kolejny pomysł. Twórcy Festina Lente zawsze marzyli o polu lawendy i kiedy zamieszkali na wsi, okazało się że mogą je mieć. Chcieli spróbować, czy uda im się w tej dziedzinie osiągnąć coś więcej niż tylko suche kwiatki i ładny widok na kwitnącym polu.

– W kwietniu 2016 roku posadziliśmy na nich 5 tys. m kw. lawendy. Lawenda przyjęła się rewelacyjnie na dobrej, suchej, wapiennej ziemi. Lata suszy i upałów też dobrze na nią wpływają. Nasze pola stały się atrakcją dla ludzi z okolic i dla osób odwiedzających powiat Uckermark, w którym leży Grimme. Na lawendobranie, które organizowaliśmy pod koniec czerwca 2020 r. przyjechało ponad 400 osób. Większość specjalnie z Berlina – wspomina Karolina Kurpiel-Zawadzka, która współpracuje z twórcami Festina Lente. – Nasze pole lawendy okazało się ostoją dla zagrożonych gatunków dzikich pszczół. W tym roku zasadziliśmy więc jeszcze jedno mniejsze pole z siedmioma różnymi gatunkami lawendy.

Z lawendy powstaje szeroka gama produktów. Część wytwarza i sprzedaje (m.in. w internecie na stronie lavendel-uckermark.de) sama Festina Lente. To m.in. woreczki z kwiatami, które pięknie pachną, można je też zaparzyć, a także słodkie syropy oraz olej z pestek winogron z lawendą, który można stosować jako kosmetyk oraz w kuchni. Do tego dochodzą poduszki z wkładem z konopi i lawendy oraz poduszeczki ogrzewające. – Olejki eteryczne lawendy pomagają m.in. osobom z problemami z układem oddechowym i alergiami – tłumaczy Karolina Kurpiel-Zawadzka. Lawendę z Grimme chętnie kupują również producenci lokalnych produktów z okolicy. W oddalonym o cztery km Brüssow działa tradycyjna destylarnia, w której niebawem kupić będzie można likier lawendowy. Chętnie kupowane są kosmetyki lawendowe produkowane przez inną pobliską manufakturę. Lokalni wytwórcy wykorzystują kwiaty od Festina Lente do produkcji świec i miodów.

Odbiorcami Festina Lente były m.in. hotele z powiatu Uckermark oraz znad Bałtyku. Teraz, w pandemii, ten segment rynku jest w uśpieniu. Ale twórcy przedsięwzięcia widząc popyt, którego nie są w stanie zaspokoić, planują już dalszy rozwój: – Chcemy wydzierżawić i uprawiać dodatkowych 5 ha pola. Taki projekt wymaga większego finansowania, bo trzeba zasiać, zebrać, przetworzyć lawendę na destylat (przy takim areale jest to już niezbędne), co z kolei wymaga odpowiedniego sprzętu. Stąd pomysł na crowdfunding.

Festina Lente w połowie listopada rozpoczęła zbiórkę funduszy na ten cel na platformie startnext.com w dziedzinie Ochrony Środowiska (Umwelt) pod adresem startnext.com/treffen-auf-dem-lavendelfeld-b. Wspierając projekt można zainwestować w 100 m kw. lawendy, mieć swoją ławkę na polu lawendy, kupić prezent-niespodziankę zawierający produkty lawendowe, zakupić książkę o życiu na wsi z końmi lub wykupić weekend na polu lawendy z ćwiczeniami qigong dla zdrowia ciała i umysłu, jazdę konną lub spacer z koniem po lesie.

Działalność Festina Lente stała się znana w całym regionie. W mediach niemieckich pojawiają się kolejne artykuły o tym miejscu. Wsparcie inicjatywom firmy udzielają lokalne władze i instytucje wspierające biznes. Niedawno burmistrz Brüssow zaproponowała firmie stworzenie Centrum Kreatywnego w centrum miasteczka proponując wynajem pomieszczeń na preferencyjnych warunkach. Będą tam się odbywały zajęcia artystyczne dla dzieci i dorosłych z wykorzystaniem naturalnych materiałów i oczywiście lawendy. Do tego qigong i joga, spotkania edukacyjne i ekologiczne. Na miejscu będzie można kupić lawendowe produkty z Grimme. Otwarcie planowane jest jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Z kolei spółka Investor Center Uckermark wsparła firmę w przedsięwzięciu przy realizacji filmu promującego zbiórkę crowdfundingową oraz promując lawendowe produkty podczas akcji świątecznej.

Kolejnym krokiem Festina Lente będzie zaproszenie mieszkańców regionu, ale też Berlina i Szczecina do przyjazdu na jednodniowe pobyty i kontaktu z naturą – wśród pól lawendy, w otoczeniu lasów i jeziora. Na miejscu odbywać się będą także zajęcia z końmi, quigong i joga. – Chcemy wypromować naszą okolicę turystycznie i pokazać, że można tu wspaniale odpocząć, a jednocześnie jest do nas bardzo blisko ze Szczecina i z Berlina – mówi Karolina Kurpiel-Zawadzka.

 

ICU Investor Center Uckermark GmbH
Berliner Str. 52e
16303 Schwedt/Oder
Tel. +49 33 32 53 890
www.ic-uckermark.de/pl/home.html
info@ic-uckermark.de

 

artykul promocyjny

aktualizowano: 2020-12-09 20:00
Wszystkich rekordów:

Społeczność