Prezentacje 2019-05-08

Infrastruktura zamiast granicy

Inwestycje w połączenia transgraniczne już dzisiaj zbliżają mieszkańców Szczecina, Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Jak jeszcze budować wspólny transgraniczny region? M.in. nad tym zastanawiali się uczestnicy 85. Polsko- -Niemieckiego Forum Przedsiębiorców zorganizowanego w Schwedt nad Odrą.

Reiner Kneifel- Haverkamp z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz ds. Europy i Ochrony Kosumentów Kraju Związkowego Brandenburgia, Bernd Schubert, przedstawiciel parlamentarnego sekretarza stanu ds. Pomorza Przedniego, Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina i Silvio Moritz, prezes Investor Center Uckermark Reiner Kneifel- Haverkamp z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz ds. Europy i Ochrony Kosumentów Kraju Związkowego Brandenburgia, Bernd Schubert, przedstawiciel parlamentarnego sekretarza stanu ds. Pomorza Przedniego, Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina i Silvio Moritz, prezes Investor Center Uckermark

Szeroki wachlarz transgranicznych działań, których część odbywała się w miejscu organizacji Forum Przedsiębiorców, czyli w teatrze w Schwedt, omówiły podczas otwarcia wydarzenia Andrea Gronwald, dyrektor Związku Komunalnego Europaregion POMERANIA e. V. i Irena Stróżyńska, wicedyrektor biura Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, która podkreśliła: – Naszą rolą jest, aby nie były to działania indywidualne, lecz wspólne. Witając uczestników wydarzenia organizowanego pod hasłem „Szczeciński Region Metropolitalny szansą dla małych i średnich przedsiębiorstw z Polski i Niemiec”, Jürgen Polzehl, burmistrz Schwedt nad Odrą zwrócił uwagę, że od dawna oś rozwojowa Berlin–Szczecin jest ważna dla miasta. Jak wykorzystać położenie między regionami metropolitalnymi stolicy Niemiec i stolicy Pomorza Zachodniego? Rozwój utrudnia brak szybkich połączeń komunikacyjnych: – Chodzi o to, aby czas dojazdu do Szczecina nie zajmował więcej niż pół godziny. Oprócz tego warto spożytkować niewykorzystany potencjał, jaki ma turystyka na Odrze.

3



O wizji, szansach i wyzwaniach Szczecińskiego Regionu Metropolitalnego mówili Leszek Jastrzębski, dyrektor Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego i Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. Spojrzenie strony niemieckiej zaprezentował Silvio Moritz, prezes Investor Center Uckermark: – Działając razem, możemy osiagnąć więcej. Przykładem tego jest rozbudowanie dwutorowego połączenia kolejowego Berlin–Szczecin. O jego utworzenie wspólnie apelowali przedstawiciele władz i biznesu z powiatu Uckermark i Szczecina.

Podkreślił przy tym, że transgraniczny region metropolitalny to cel, do jakiego zmierza kierowana przez niego organizacja: – Chcemy czerpać z tego, co dają szkoły wyższe i placówki naukowe Szczecina. Chcemy czerpać z oferty kulturalnej. Już dzisiaj mamy dużo przykładów współpracy w zakresie bezpieczeństwa, kultury i młodzieży. Jeszcze trochę lepsza mogłaby być współpraca gospodarcza. Stawiajmy na rozwój obszarów wiejskich w zakresie placówek publicznych, sklepów i transportu. Berlin, wskutek gwałtownego wzrostu, dosłownie rozchodzi się w szwach i wielu jego mieszkańców przeprowadza się poza jego granice.

Efektowną wizję rozwoju powiatu Vorpommern- Greifswald nakreślił Ulrich Vetter, prezes Förder-und Entwicklungsgesellschaft Vorpommern-Greifswald – spółki promującej rozwój gospodarczy tego regionu: – Berlin rośnie tak, że nikt już za tym nie nadąża. Dotyczy to również rynku mieszkaniowego. My możemy pomóc rozwiązać te problemy. Jeden z architektów zaproponował na łamach berlińskiej prasy stworzenie nowej dzielnicy stolicy Niemiec dla 200 tys. mieszkańców na północy, w kierunku Morza Bałtyckiego. To samo działo się w Amsterdamie, gdy próbowano tam stworzyć satelitarnie ulokowane dzielnice-sypialnie.

Obecnie spółka kierowana przez Ulricha Vettera działa na rzecz utworzenia Parku Przemysłowego Berlin–Szczecin w rejonie Pasewalku. To jeden z największych terenów inwestycyjnych w Niemczech. Wkrótce zaprezentowana zostanie koncepcja jego komercjalizacji stworzona z udziałem światowych ekspertów z tej branży.

W trakcie Forum Elżbieta Ostatek, zastępca dyrektora biura Stowarzyszenia Szczeciński Obszar Metropolitalny zaprezentowała koncepcję stworzenia sieci szczecińskiej SKM obejmującej zasięgiem 687 tys. mieszkańców regionu. Frank Gotzmann, dyrektor Urzędu w Gartz zwrócił uwagę na przepływy mieszkańców z prowincji do Berlina i Szczecina. Jego zdaniem ten trend można zatrzymać, oferując sprawną infrastrukturę transportową, wysoki poziom usług edukacyjnych oraz możliwość mieszkania w atrakcyjnych warunkach przyrodniczych i krajobrazowych.



Spotkanie zakończyło się dyskusją panelową, podczas której Bernd Schubert, przedstawiciel parlamentarnego sekretarza stanu ds. Pomorza Przedniego potwierdził, że chciałby aby jego region stał się miejscem dla życia dla ludzi ze Szczecina. Szczecin stanowić będzie natomiast wspólne centrum kulturalne regionu. Jego zdaniem ułatwi to poprawiająca się infrastruktura komunikacyjna. Reiner Kneifel-Haverkamp z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz ds. Europy i Ochrony Kosumentów Kraju Związkowego Brandenburgia zaapelował o budowę dwutorowej linii kolejowej na trasie Berlin–Szczecin po stronie polskiej, a Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina zwrócił uwagę na konieczność budowania komunikacji w oparciu o naukę języka i umiejętności kulturowe: – Naszym celem jest stworzenie organizmu, który szanując odrębność funkcjonowałby jako jeden mechanizm. W trakcie forum wielokrotnie przewijał się wątek powołania w tym roku w Anklam biura ds. koordynacji współpracy z metropolią szczecińską. To wspólne przedsięwzięcie landów Meklemburgia-Pomorze Przednie i Brandenburgia, które ma pomóc w budowie transgranicznego regionu metropolitalnego.

Organizatorem 85. Polsko-Niemieckiego Forum Przedsiębiorców był Związek Komunalny Europaregion POMERANIA e. V., współorganizatorem Sieć Centrów Usługowo-Doradczych Euroregionu POMERANIA, a wydarzenie wspierała Investor Center Uckermark GmbH. Projekt jest współfinansowany przez UE ze środków EFRR (Interreg V A).
 

ICU Investor Center Uckermark GmbH
Berliner Str. 52e
16303 Schwedt/Oder
Tel. +49 33 32 53 890
www.ic-uckermark.de/pl/home.html
info@ic-uckermark.de
 

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2019-05-08 17:03
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: