Prezentacje 2017-06-01

GBS Bank: Dołącz do znajomych

Rozmowa ze Zbigniewem Wielgoszem, prezesem zarządu GBS Banku

Zbigniew Wielgosz na tle obrazu Romany Kaszczy pt. „Dom”. Obrazy artystki z Barlinka spotkać można w wielu oddziałach GBS Banku. Zbigniew Wielgosz na tle obrazu Romany Kaszczy pt. „Dom”. Obrazy artystki z Barlinka spotkać można w wielu oddziałach GBS Banku.
GBS Bank obchodzi w tym roku swoje 70-lecie. Jak się miewa dostojny jubilat?

Dziękuję, dobrze. W roku 2016 zanotowaliśmy zysk w wysokości ponad 7 mln zł netto. Oczywiście nie było to łatwe i wiązało się z oszczędnościami, bo podobnie jak przed innymi bankami wymagania wobec nas ciągle rosną. A za tym idzie wzrost kosztów prowadzenia działalności. Od lat pozostajemy na liście 100 największych instytucji finansowych w Polsce, a wśród 560 banków spółdzielczych plasujemy się między 10. a 15. miejscem w kraju pod względem wielkości. Pod koniec maja otrzymałem informację, że w Warszawie odbieramy dwa wyróżnienia w rankingu „Wyróżniające się Banki Spółdzielcze” edycji 2017 miesięcznika „Nowoczesny Bank Spółdzielczy”. Za piąte miejsce w kategorii Największe Banki Spółdzielcze i za trzecie miejsce w kategorii Najefektywniejsze Banki Spółdzielcze o sumie bilansowej powyżej 500 mln zł.

Jubileusz to okazja do podsumowań. Z czego jest pan szczególnie dumny patrząc na minione lata?

Z tego, że po 1989 roku udało nam się zbudować bank praktycznie od zera. Na początku lat 90. bank był w posiadaniu parteru budynku w Barlinku i jednego oddziału w dzierżawionym budynku w Pełczycach. Zatrudnialiśmy ponad 30 osób. Dzisiaj suma bilansowa zbliża się do miliarda, zatrudniamy ponad 200 osób, a placówek mamy 19.

Jestem też dumny z tego, że zdecydowana większość ludzi tworzących GBS Bank od lat, pracuje tu do dziś. Wiceprezesi - średnio 20 lat, a dyrektorzy oddziałów 10 do 15. Stabilizacja kadry pozwalała budować naszą siłę.

Zdradzi nam pan przepis na sukces w tej branży? Na rynku finansowym konkurencja jest przecież ogromna.

Gotowych przepisów wolę nie zdradzać, ale mogę powiedzieć, co przyciąga do nas klientów. W skrócie – zawiera się to w naszym haśle: „Dołącz do znajomych”. W banku komercyjnym nie da się spotkać z prezesem, który urzęduje gdzieś daleko, np. w Warszawie. U nas blisko jest i bank, i zarząd, i prezes. Klient GBS Banku nie jest anonimowy. W porównaniu z innymi oferujemy też bardziej indywidualnie dopasowane do potrzeb klienta produkty i usługi. Efekt jest taki, że klienci często polecają nas sobie wzajemnie.

A jak wpływa na państwa rozwój sytuacja gospodarcza w regionie i kraju?

W regionie pozytywnie. Biznes lokalny w miejscowościach, w których mamy oddziały, np. w Barlinku, rozwija się. Przedsiębiorcom brakuje ludzi do pracy z odpowiednimi kwalifikacjami. W kraju zbyt dużo uchwala się i reguluje, właściwie doszło już do przeregulowania. Jest to efekt kryzysu z roku 2008. Od 2016 roku wszystkie banki spółdzielcze w Europie skupione są w systemach ochrony, które w razie potrzeby wspierają swoich uczestników pożyczkami, np. w celu zapewnienia płynności. Tego typu przedsięwzięcia oznaczają dla banku koszty, ale działają korzystnie na stabilizację i bezpieczeństwo banku. Tak jak w przypadku wszystkich banków lokaty naszych klientów objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

W biznesie oprócz konkurencji trzeba też ścigać się z czasem i być na bieżąco z nowymi technologiami.

Na to od dawna kładziemy duży nacisk. Już w 1998 roku wprowadziliśmy lokalny system karty mikroprocesorowej Oskar. Dzisiaj standardem jest bankowość internetowa i aplikacje mobilne. Współpracujemy w tym zakresie z firmą Asseco Poland. Nowością są platforma walutowa oraz nasze bankomaty, w których do uwierzytelnienia transakcji wykorzystywany jest układ naczyń krwionośnych w palcu. Pozwalają one np. wypłacać pieniądze, gdy nie mamy przy sobie karty ani telefonu. Zastanawiamy się obecnie nad zwiększeniem ich liczby, tak aby ułatwić dostęp do pieniędzy np. osobom starszym, które nie mają zaufania do aplikacji na smartfonach czy kart.

Czego wypada życzyć GBS Bankowi z okazji okrągłych urodzin?

Realizacji tego, co chcemy osiągnąć, czyli dalszego zrównoważonego, bezpiecznego, stabilnego rozwoju. 45-proc. dynamika wzrostu jest już za nami ze względu na sytuację rynkową i coraz wyżej zawieszoną poprzeczkę kapitałową Komisji Nadzoru Finansowego. Nasze plany zakładają rozwój w oparciu o konserwatywne, uczciwe i zrozumiałe dla klientów produkty. Jeśli chodzi o nowości w ofercie, to wprowadziliśmy lokatę jubileuszową oraz chcemy, wspólnie z firmą Concordia, rozwijać sprzedaż nowych form ubezpieczeń komunikacyjnych.

Cieszymy się też z życzeń udanego jubileuszu. W czerwcu będziemy świętować 70-lecie w Filharmonii Gorzowskiej. Natomiast naszych klientów i członków zapraszam na wydarzenia w regionie, w których z okazji jubileuszu będziemy brać udział. Nie zabraknie konkursów i specjalnych ofert.
 

 
 

artykuł promocyjny

 

aktualizowano: 2017-06-01 21:45
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: