Prezentacje

Prezentacje 2017-06-01

Europejskie spotkanie offshore w Szczecinie

Menedżerowie dużych firm z sektora morskiej energetyki wiatrowej, branżowi eksperci i przedstawiciele administracji z Polski, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii i Holandii zajmujący się tą gałęzią gospodarki uczestniczyli w drugiej edycji Pomeranian Offshore Networking Platform, która odbyła się w maju tego roku w Szczecinie.

Kończący PONP rejs statkiem „Joanna” po Odrze był świetną okazją do zobaczenia siedziby ST3 Offshore położonej przy Moście Brdowskim. Z prawej strony: Norman Skillen, ekspert w dziedzinie rozwoju biznesu
i konsultingu, dyrektor zarządzający w ST3 Offshore UK Ltd. mówił podczas konferencji o łańcuchach dostaw w branży morskich elektrowni wiatrowych. Kończący PONP rejs statkiem „Joanna” po Odrze był świetną okazją do zobaczenia siedziby ST3 Offshore położonej przy Moście Brdowskim. Z prawej strony: Norman Skillen, ekspert w dziedzinie rozwoju biznesu i konsultingu, dyrektor zarządzający w ST3 Offshore UK Ltd. mówił podczas konferencji o łańcuchach dostaw w branży morskich elektrowni wiatrowych.

Miejsce spotkania nie jest przypadkowe. Na Pomorzu Zachodnim pracuje 60 proc. z 8000 osób zatrudnionych w tym przemyśle w Polsce. Podczas spotkania zorganizowanego w hotelu Radisson BLU można było dowiedzieć się m.in., jak ważną rolę branża offshore odgrywa w europejskiej gospodarce. Każda, nawet pojedyncza turbina wiatrowa postawiona w morzu w pobliżu Starego Kontynentu wiąże się z pracą kilkunastu lub kilkudziesięciu firm zajmujących się produkcją, logistyką, montażem, zarządzaniem, obsługą prawną. Zazwyczaj pochodzą one z różnych krajów.

Jednym z inicjatorów Pomeranian Offshore Networking Platform jest ST3 Offshore - wiodący w Europie producent stalowych fundamentów morskich elektrowni wiatrowych. Fabryka firmy położona jest w Szczecinie i została zaprojektowana jako zakład produkcji seryjnej. Powstają w nim fundamenty pośrednie, kratownicowe i monopale. Zakład może poszczycić się najwyższą w Europie suwnicą (120 m wysokości, 1400 t udźwigu), przeznaczoną do finalnego montażu i załadunku struktur o wysokości do 90 metrów. Dzięki doskonałej lokalizacji fabryki na wyspie Ostrów Brdowski, na Odrze, możliwy jest bezpośredni załadunek struktur na barki oraz łatwy dostęp do Bałtyku i Morza Północnego.

Oprócz ST3 Offshore w konferencji udział brali przedstawiciele marek Dong Energy, DNV-GL, BIC Electric czy Hilti, LM Wind Power i 3M. To nie tylko uznani gracze w branży offshore, ale również przedsiębiorstwa, które często, by zrealizować zamówienia, zmuszone są do poszukiwania wartościowych kooperantów. Pomeranian Offshore Networking Platform była okazją do nawiązania interesujących kontaktów biznesowych, szczególnie, że na spotkaniu pojawili się reprezentanci szczecińskiej branży okołostoczniowej. Podobnie jak w roku ubiegłym impreza składała się z dwóch części. Nie zabrakło informacji o najważniejszych projektach offshorowych w Europie i w Polsce. W części Offshore Academy - doświadczeni wykonawcy przedstawili wymagania, jakie musi spełnić mała lub średnia firma, która chciałaby być partnerem dużych projektów.

PONP to również giełda kooperacyjna, która ponownie okazała się dużym sukcesem. Partnerem w zakresie przygotowania spotkań B2B było Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Łącznie przeprowadzono 83 zarejestrowane spotkania. Firmy prowadziły rozmowy do ostatniej minuty czasu zarezerwowanego na tę wymianę wizytówek i ofert. Oprócz tego sporo dyskusji odbyło się przy filiżance kawy. Można się zatem spodziewać, że nawiązane kontakty zaowocują w niedługim czasie nowymi projektami i wyzwaniami w sferze wspólnych przedsięwzięć. Imprezę zakończył rejs statkiem po Odrze, który był świetną okazją do dalszego zacieśniania nawiązanych kontaktów biznesowych. Z pokładu statku „Joanna” goście mieli okazję zobaczyć m.in. siedzibę ST3 Offshore położoną przy Moście Brdowskim.

Organizatorami tegorocznej edycji PONP byli ST3 Offshore sp. z o.o., Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego –Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, Urząd Miasta Szczecin – Biuro Strategii, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, BIC Electric oraz Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza.  

Kończący PONP rejs statkiem „Joanna” po Odrze był świetną okazją do zobaczenia siedziby ST3 Offshore położonej przy Moście Brdowskim.

 

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2017-06-01 22:09
Wszystkich rekordów:

Społeczność