Prezentacje

Prezentacje 2020-06-26

E-rower – nowy symbol Szczecina

Grupa firm Grupa firm Geobike MFC / GeoVelo wkrótce może stać się biznesową wizytówką Szczecina na arenie ogólnopolskiej. Już dzisiaj należy do nielicznych w naszym kraju producentów rowerów elektrycznych oraz dostawców systemów rowerów publicznych dla miast. Obecnie, wraz z renomowanym partnerem z Hiszpanii, czeka na rozstrzygnięcie największych w Polsce przetargów na świadczenie takich usług w Warszawie i Trójmieście.

Grzegorz Bargielski: W Geobike MFC i Geovelo łączymy produkcję rowerów elektrycznych z branżą roweru miejskiego.   Grzegorz Bargielski: W Geobike MFC i Geovelo łączymy produkcję rowerów elektrycznych z branżą roweru miejskiego.

Założony i kierowany przez Grzegorza Bargielskiego Geobike przez lata projektował i zlecał w Chinach produkcję własnych modeli rowerów elektrycznych. Od stycznia tego roku produkuje je sam, sprowadzając z Państwa Środka, podobnie jak niemal wszyscy europejscy producenci, większość podzespołów. Dowodem na to, jak zaawansowane pojazdy powstają w Szczecinie jest pierwszy rower elektryczny, który opuścił zakład zlokalizowany przy ul. Twardowskiego. Był to model cargo, z centralnym silnikiem, napędzany specjalnym paskiem zamiast łańcucha, z zaawansowanym systemem zabezpieczeń, indukcyjnym ładowaniem baterii oraz trzema systemami GPS. Firma wyprodukowała też m.in. 230 wysokiej klasy e-rowerów służbowych dla 40 gmin metropolii śląsko-zagłębiowskiej, składane rowery dla znanej niemieckiej firmy Blaupunkt, pojazdy dla firm dostarczających jedzenie oraz jednoślady sprzedawane pod marką własną przez austriackie supermarkety.

- Robiliśmy rowery dla niemieckiego dewelopera, budującego ekologiczne osiedla dla młodych ludzi, którzy nie chcą mieć samochodu. Największym problemem jest dla nich transport dzieci i zakupów. Produkujemy więc „osiedlowe” rowery cargo, które można wypożyczyć, korzystając ze specjalnej karty. System umożliwia naliczanie opłat. Rowery cargo to przyszłość, szczególnie w centrach miast, gdzie coraz częściej obowiązuje zakaz wjazdu samochodów – mówi Grzegorz Bargielski.

Grafik zakładu wypełniony jest do października, a firma już planuje przenosiny do nowej większej hali.

- Dzisiaj mamy jedną linię montażową. Od października będziemy mieli cztery, w tym jedną wyposażoną w zautomatyzowany system do montażu kół, na którą dostaliśmy unijną dotację. Moce produkcyjne zakładu wzrosną do 30 tys. rowerów elektrycznych rocznie – mówi Grzegorz Bargielski i zapowiada, że rozwój wiązać się będzie ze wzrostem zatrudnienia. – Jesteśmy w fazie szybkiego wzrostu, więc dobieramy takich ludzi, którzy w perspektywie będą w stanie szybko rozwijać się na ścieżce kariery. Są wśród nich absolwenci ZUT oraz osoby związane wcześniej z kolarstwem. 

Warszawa i Trójmiasto na celowniku

Geobike liczy się bowiem z tym, że produkcja wzrośnie niedługo lawionowo. Plany rozwoju mają bowiem związek z działalnością drugiej firmy Grzegorza Bargielskiego,Geovelo. To dostawca kompleksowych systemów roweru miejskiego, który prowadzi dziewięć systemów roweru miejskiego w Polsce - m.in w Opolu, Rybniku i Tarnobrzegu. Już teraz Geobike produkuje rowery na potrzbey tych systemów. Ale w czerwcu Geovelo reprezentowała międzynarodowego gracza, hiszpańską firmę Marfina SL, w przetargach na dosatarczenie kompleksowych systemów roweru publicznego dla Trójmiasta i dla Warszawy. W tych potężnych przedsięwzięciach szczecinianie będą partnerem wykonawczym m.in. w zakresie produkcji i serwisowania sprzętu. Łącznie to ponad 10 tys. rowerów – elektrycznych i tradycyjnych, osobowych i cargo.

- Będą to rowery czwartej generacji, czyli takie, które nie wymagają wpinania do stacji. Ważną częścią systemu będzie aplikacja umożliwiająca wypożyczanie oraz oprogramowanie, które ułatwi transport i serwisowanie rowerów służbom technicznym – tłumaczy Grzegorz Bargielski.Co więcej, w Warszawie, w ramach tego samego przetargu, równolegle z systemem roweru publicznego ruszy pierwsza w Polsce publiczna wypożyczalnia rowerów, dla której sprzęt również dostarczyć mógłby Geobike.

Obydwa przedsięwzięcia wymagają wielomilionowego kapitału na uruchomienie inwestycji. Inwestor wykłada bowiem środki na stworzenie i prowadzenie systemu, a miasto kupuje od niego usługę, płacąc regularnie określone kwoty. Dlatego głównym oferentem jest hiszpańska grupa Marfina. To potentat w dziedzinie transportu miejskiego. Prowadzi m.in. najwięszy w Europie system rowerów publicznych w Paryżu na 25 tys. pojazdów. Oprócz tego zajmuje się m.in. transportem autobusowym i posiada know how w dziedzinie obsługi informatycznej systemów komunikacji miejskiej.

Gdy przetargi zostaną rozstrzygnięte pomyślnie, Geovelo zajmie się obsługą nowych systemów, a Geobike dostarczaniem dla nich sprzętu.

- Ta synergia wynika z naszej unikalnego charakteru: łączymy produkcję rowerów elektrycznych z branżą roweru miejskiego. Doświadczenie w produkcji, eksploatacji i zarządzaniu rowerami daje nam przewagę nad firmami, które np. wywodzą się z branży aplikacji mobilnych i weszły w rynek rowerów publicznych – mówi Grzegorz Bargielski.

Na koniec dobra wiadomość dla tych, którzy sami chcą jeździć e-rowerem made in Szczecin. Firma pracuje już nad nowymi modelami, które pod marką Geobike pojawią się na rynku w przyszłym sezonie.

 

 

artykuł promocyjny

aktualizowano: ponad 2 tygodnie temu, 2020-11-10
Wszystkich rekordów:

Społeczność