Prezentacje

Prezentacje 2017-12-07

Dolina Krzemowa jest tuż za granicą

Brandenburgia powszechnie nie kojarzy się z Doliną Krzemową. A jednak można tu znaleźć spory potencjał badawczo-rozwojowy i dydaktyczny oraz mnóstwo przedsiębiorstw, które swoimi produktami i usługami sprawiają, że region ten zasługuje na to określenie.

Instytut Badawczy IHP z Frankfurtu nad Odrą /fot.: materiały IHP | copyright beim IHP (© IHP) / Instytut Badawczy IHP z Frankfurtu nad Odrą /fot.: materiały IHP | copyright beim IHP (© IHP) /

Doskonałą okazją do poznania potencjału Brandenburgii w zakresie nowoczesnych technologii i nauki była konferencja pt. „Dolny Śląsk – Brandenburgia: mikrosystemy, optyka, sensory – potencjał dla rozwoju i współpracy” organizowana we Wrocławiu m.in. przez Brandenburską Agencję Wspierania Gospodarki WFBB, Dolnośląski Urząd Marszałkowski. Reprezentanci świata nauki, jak i firm innowacyjnych z Brandenburgii, Berlina i z Dolnego Śląska przedstawili swoje oferty w ramach sympozjum oraz towarzyszącej wystawie. Do wiodących ośrodków technologicznych sąsiadującego z Polską landu należy Instytut Badawczy IHP z Frankfurtu nad Odrą, który pracuje m.in. nad technologiami i systemami do bezprzewodowej, szerokopasmowej transmisji danych z zastosowaniem w przemyśle telekomunikacyjnym, półprzewodnikowym, samochodowym, lotniczym, w telemedycynie i automatyce. W Instytucie pracuje spora grupa młodych naukowców z Polski, a z Politechniką Poznańską współpracuje on w ramach tzw. „Joint Lab” („wspólne laboratorium”). Kontakty naukowe i współpraca obejmują również Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Nie brakuje też firm zainteresowanych ponadgraniczną kooperacją. Przykładem jest Silicon Radar, która wywodzi się z IHP i która oferuje miniradary o bardzo wysokich częstotliwościach dla przemysłowych urządzeń pomiarowych, systemów antykolizyjnych np. w robotyce czy w dronach, detekcji materiałów niebezpiecznych. Inna firma, Arquimea, która z Hiszpanii przeprowadziła się do Frankfurtu nad Odrą ze względu na kompetencje tutejszych specjalistów oraz technologie dostępne w IHP, opracowuje układy scalone, które wytrzymują wysokie napromieniowanie, a znajdują zastosowanie w obiektach kosmicznych. Z kolei firma Allresist jest specjalistą od fotorezystorów i elektrorezystorów w postaci światłoczułych lakierów potrzebnych do produkcji mikrostruktur i układów scalonych. Allresist dostarcza swoje produkty do klientów na całym globie, w tym również w Polsce. Szybka spektroskopia laserowa (LIBS) do analizy pierwiastków jest domeną firmy Secopta. Ich rozwiązanie i urządzenia znajdują zastosowanie m.in. w niezwykle precyzyjnym recyklingu metali, w górnictwie i geologii. Partnerów szukają również przedsiębiorstwa oferujące różne rozwiązania oparte o systemy optyczne czy lasery. Warto także zainteresować się wykorzystaniem stopów z pamięcią kształtu (mają zastosowanie np. w satelitach czy urządzeniach do rehabilitacji pourazowej) oraz systemami ochrony wody opartymi o nanosrebro, które mogą zabezpieczać np. instalacje wodne w szpitalach czy zbiorniki wody w samochodach campingowych. Firma Silvertex ma klientów również już w Polsce.

Firmy i naukowcy zainteresowani współpracą z partnerami z Niemiec powinni skontaktować się z Klastrem Optyki i Fotoniki Berlin - Brandenburgia oraz z Business Location Network.

   Osoba do kontaktu:

   Dr Rolf Banisch
   Projektmanager
   Wirtschaftsförderung Land Brandenburg GmbH (WFBB)
  
Logenstraße 1
   15230 Frankfurt (Oder)
   tel. +49 335 – 283960 14
   tel. kom.  +49 173 6277532
   rolf.banisch@wfbb.de
   www.wfbb.de

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2017-12-07 19:59
Wszystkich rekordów: