Prezentacje

Prezentacje 2017-10-10

Czas na GPP v. 2.0

Kiedy 15 lat temu sprzedano pierwsze grunty w Goleniowskim Parku Przemysłowym, nikt nie wyobrażał sobie dnia, kiedy na sprzedaż zostaną wystawione ostatnie działki. Ten dzień nadejdzie w połowie listopada 2017.

W przyszłym roku w Goleniowskim Parku Przemysłowym ruszy gigant: budowane właśnie centrum dystrybucyjne duńskiej firmy Bestseller. Inwestycja to 10 ha pod dachem i ponad półtora tysiąca miejsc pracy w bardzo dobrych warunkach. W przyszłym roku w Goleniowskim Parku Przemysłowym ruszy gigant: budowane właśnie centrum dystrybucyjne duńskiej firmy Bestseller. Inwestycja to 10 ha pod dachem i ponad półtora tysiąca miejsc pracy w bardzo dobrych warunkach.

W 2002 roku około 20 ha ziemi nabyła duńska wtedy firma LM Glassfiber. Zawirowania rynkowe sprawiły, że Duńczycy inwestycję odłożyli na kilka lat, a pierwszym zakładem działającym w Goleniowskim Parku Przemysłowym został belgijski producent przędzy, Baltic Spinning Sp. z o.o., który sprawnie się ulokował w Goleniowie w 2003 roku. Potem się potoczyło.

Dzisiejszy GPP to ponad 400 ha gruntów, w zdecydowanej większości już sprzedanych i zagospodarowanych. 50 inwestorów nie może się mylić – mawiają w Goleniowie. Skoro przedsiębiorcy wybierają tę lokalizację, muszą mieć powody.

- Wiemy, że decydują czynniki obiektywne: położenie parku przemysłowego, szlaki komunikacyjne, bliskość portów i lotniska, wygodny dojazd do firm. Ale słyszymy, że doceniana jest sprawność w obsłudze inwestorów i przyjazny klimat dla przedsiębiorców zainteresowanych działalnością w Goleniowie – mówi burmistrz Gminy Goleniów Robert Krupowicz. – Mamy świetną ekipę obsługującą przedsiębiorców, pomagamy w załatwianiu formalności tym, którzy nie znają jeszcze polskich realiów. Idzie w świat dobra opinia o nas i o naszej ofercie. Specjalnością GPP staje się handel internetowy i centra dystrybucyjne towarów sprzedawanych tą drogą. W Goleniowie już działają firmy Prime Cargo, Stylepit, Fiege, PDC Logistics, Oscar Technology. W przyszłym roku ruszy gigant: budowane właśnie centrum dystrybucyjne duńskiej firmy Bestseller, jednego z ważniejszych graczy na skandynawskim rynku odzieżowym. 10 ha pod dachem, ponad półtora tysiąca miejsc pracy w bardzo dobrych warunkach. Powoli branża e-commerce zaczyna w GPP dominować nad typową działalnością produkcyjną. W ubiegłym roku powstał Klaster Biznesu Pomorza Zachodniego, zrzeszający działające w goleniowskim parku firmy tej branży. Członkiem klastra jest też Gmina Goleniów. Cel powstania? – współpraca w rozwiązywaniu bieżących problemów, dzielenie się doświadczeniami, wspólne zabieganie o wykwalifikowaną kadrę, wspólne badania i rozwój.

Gmina Goleniów, która jest właścicielem i podmiotem zarządzającym swoim parkiem przemysłowym, dba o odpowiednie warunki dla działających tam firm. Buduje drogi umożliwiając dojazd do wszystkich gruntów przeznaczonych pod działalność gospodarczą, dwa lata temu wybudowała zupełnie nową drogę dojazdową do GPP wraz z nowym mostem na Inie. Choć grunty inwestycyjne się kończą, na jednej z działek planowana jest budowa kolejnego zbiornika retencyjnego, który będzie zbierać deszczówkę spływającą z dachów i wybrukowanych placów. Warto zauważyć, że nawet w okresie największych tegorocznych opadów firmom w GPP woda nie zagroziła. Ale powstają kolejne hale i kolejne place, wód opadowych przybędzie, już teraz trzeba myśleć o przyszłym problemie.

Kiedy 15 lat temu zakładano Goleniowski Park Przemysłowy nikt nie przypuszczał, że jednym z głównych problemów będzie kiedyś niedobór siły roboczej. Od kilku lat w Goleniowie praktycznie nie istnieje problem bezrobocia, a informacje o tworzeniu nowych miejsc pracy już nie wywołują euforii w społeczeństwie i u gminnych władz. Pracy jest dużo, a firmy zaczynają nie tylko myśleć o dowożeniu pracowników nawet z okolic Gryfic i Łobza, ale o budowie w Goleniowie mieszkań dla zatrudnionych, by w ten sposób związać ich z miejscem pracy. Pomysł bardzo podoba się burmistrzowi Robertowi Krupowiczowi: - To na pewno będzie czynnik stabilizujący rynek pracy i świetny argument przy rekrutacji. Jako reprezentant Gminy Goleniów obiecuję maksymalne wsparcie dla takich inicjatyw. Skorzystają na nich wszyscy, od firm, przez pracowników którzy dostaną mieszkania po gminę, która zyska nowych podatników. To przecież nic nowego: całe osiedle Helenów w Goleniowie to domy zbudowane przed wojną przez właściciela fabryki mebli dla swoich pracowników.

GPP świetnie funkcjonuje, powstające problemy są sprawnie rozwiązywane, czas pomyśleć o kolejnym etapie rozwoju. Gmina prowadzi już rozmowy w sprawie przeznaczenia na cele inwestycyjne kilkudziesięciu hektarów lasów przylegających do GPP. Procedura niełatwa i czasochłonna, ale niezbędna, jeśli park przemysłowy w Goleniowie ma się rozwijać i nadal być lokomotywą rozwoju miasta. Alternatywy nie ma: Goleniów nie ma żadnych bogactw naturalnych, nie będzie nigdy gminą turystyczną, jego jedynymi atutami są położenie przy szlakach komunikacyjnych oraz sprawne władze, które mają pomysły na rozwój gminy i którym „chce się chcieć”. Dzisiejsza pozycja Goleniowa i dynamika rozwoju gminy nie wzięły się znikąd: to efekt konsekwentnej pracy wszystkich ekip zarządzających miastem na przestrzeni siedemdziesięciu lat polskiej historii.


Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie
plac Lotników 1, 72-100 Goleniów
tel. +48 91 469 82 00, fax: +48 91 469 82 98
ugim@goleniow.pl
goleniow.pl
goleniow.biz
 

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2017-10-10 09:16
Wszystkich rekordów:

Społeczność