Prezentacje

Prezentacje 2021-12-16

Chemika o przemyśle 4.0 i pandemii

15 i 16 listopada w Szczecinie odbyło się X Międzynarodowe Forum Naukowo- -Gospodarcze Chemika Expo, którego organizatorem było Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny Zielona Chemia. Hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia brzmiało: „Przemysł 4.0 jako kierunek innowacji i rozwiązań dla firm stosujących gospodarkę cyrkularną”. Forum przeprowadzono w formule hybrydowej i było ono transmitowane na platformie YouTube.

Panel o technologiach dotyczących zabezpieczenia przed COVIDEM-19 w trakcie Chemiki. /fot.: Zielona Chemia / Panel o technologiach dotyczących zabezpieczenia przed COVIDEM-19 w trakcie Chemiki. /fot.: Zielona Chemia /

Konferencję otworzył Jacek Drożdżal, prezes klastra Zielona Chemia. – Liczę, że to dzisiejsze spotkanie chemików spowoduje to, że dojdzie na nim do wymiany doświadczeń i nawiązania kolejnych więzów miedzy nauką i przemysłem. Nauka bowiem potrzebuje przemysłu, przemysł zaś potrzebuje nauki – mówił Drożdżal. Pierwszym prelegentem był Oleksij Golubov, który reprezentował rynek ukraiński, jako miejsce wdrażania nowych technologii i współpracy firm. Marc Pappert z IMG Sachsen-Anhalt poruszył temat współpracy i dobrych praktyk w nowych kierunkach inwestycyjnych w landzie Saksonia-Anhalt.

Tomasz Chabelski przedstawił zielony ład w praktyce – case study wykorzystania odpadów komunalnych do produkcji nawozów organiczno-mineralnych. Podczas networkingu technologicznego zaproszeni goście mieli okazję do nawiązywania nowych relacji biznesowych w celu podjęcia współpracy, wymiany wiedzy i umiejętności oraz prezentacji nowych technologii związanych z ochroną i zabezpieczeniem przed COVID-19. Istotnym elementem tej części konferencji było umożliwienie uczestnikom nawiązania kontaktów z przedstawicielami gości zagranicznych z Niemiec i Ukrainy.

W trakcie forum przeprowadzony został panel moderowany przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości pn. „Rozwój technologii zabezpieczających przed Covid-19”. Zakończeniem pierwszego dnia wydarzenia był panel „HORYZONT EUROPA”, gdzie omówiono wykorzystanie funduszy europejskich na przykładzie realizowanych projektów FARMŸNG I BIOBESTIcide.

A. Grymuza
 

aktualizowano: 2021-12-17 09:22
Wszystkich rekordów:

Społeczność