Prezentacje

Prezentacje 2018-10-04

CUD w Schwedt pomaga przedsiębiorcom

Wsparcie przy nawiązywaniu kontaktów biznesowych, konsultacje, doradztwo w działalności gospodarczej na terenie Euroregionu Pomerania − to tylko część usług, jakie oferuje działające już od ponad 20 lat Centrum Usługowo-Doradcze (CUD) Euroregionu Pomerania w Schwedt. Jego pracownicy, dr Przemysław Jackowski oraz Martin Hanf, oferują swoją pomoc zarówno instytucjom, małym i średnim przedsiębiorstwom, stowarzyszeniom oraz osobom prywatnym. 

Dr Przemysław Jackowski i Martin Hanf oferują
swoją pomoc zarówno instytucjom, małym i średnim
przedsiębiorstwom, towarzyszeniom
oraz osobom prywatnym. Dr Przemysław Jackowski i Martin Hanf oferują swoją pomoc zarówno instytucjom, małym i średnim przedsiębiorstwom, towarzyszeniom oraz osobom prywatnym.

CUD w Schwedt należy do trangranicznej sieci Centrów Usługowo-Doradczych, która wspierana jest z europejskiego programu Interreg VA. Jej biura znajdują się w polskiej i niemieckiej części Euroregionu Pomerania. Łącznie jest to 10 lokalizacji. W Polsce w 6 miastach: Szczecinie, Koszalinie, Dębnie, Myśliborzu, Karlinie i Świnoujściu. Po niemieckiej stronie natomiast z przedstawicielami sieci CUD można spotkać się w Schwedt nad Odrą, Neubrandenburgu, Greifswaldzie i Strasbergu.

Celem działalności sieci jest wspólny, transgraniczny i pozbawiony barier rozwój w takich dziedzinach, jak: infrastruktura, gospodarka, kultura i sprawy społeczne. CUD promuje Euroregion Pomerania jako lokalizację biznesową oraz zachęca do „euroregionalnego” myślenia. – Zależy nam na tym, aby współpraca polsko- -niemiecka, w szczególności na obszarze Euroregionu Pomerania, rozwijała się jak najlepiej. Należy przełamać bariery biurokratyczne i mentalne, co niestety nie jest zawsze łatwe – wyjaśnia dr Przemysław Jackowski.

CUD w Schwedt działa od roku 1997. Oferuje przedsiębiorcom bezpłatne konsultacje oraz wsparcie w działalności transgranicznej przez nawiązywanie kontaktów z partnerami gospodarczymi i instytucjami na miejscu. Najczęściej interesanci poszukują informacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej i branżowych uwarunkowań w kraju sąsiada. Organizowane są również wydarzenia gospodarcze w formie spotkań przedsiębiorców, wyjazdów studyjnych i szkoleń, mające za zadanie zapoznanie ze specyfiką gospodarczą danej lokalizacji lub branży. Ważnym tematem jest innowacyjność i wdrażanie nowych technologii. Z pomocy mogą skorzystać również organizacje pozarządowe szukające partnerów do działań transgranicznych. Poza tym wiele osób pyta o tematy związane z edukacją młodzieży, kulturą i sprawami społecznymi. Od września 2015 r. pracownicy CUD w Schwedt otrzymali ponad 700 zapytań ze strony przedsiębiorstw, pracowników administracji i osób prywatnych.

– Dzięki istnieniu całej sieci biur CUD jesteśmy w stanie zaoferować szersze i bardziej skuteczne wsparcie, a w razie potrzeby odpowiednio pokierować do wybranej lokalizacji. Pracownicy biur władają zarówno językiem polskim, jak i niemieckim, co nie tylko podkreśla naszą transgraniczność, ale jest po prostu niezbędnym warunkiem naszej działalności – dodaje Martin Hanf.  

CUD w Schwedt regularnie współpracuje z niemieckimi instytucjami wspierającymi przedsiębiorczość: Investor Center Uckermark (ICU GmbH), WITO Barnim oraz z odpowiedzialnymi za Brandenburgię Wschodnią i mieszczącymi się we Frankfurcie nad Odrą organizacjami branżowymi: Izbą Przemysłowo-Handlową (IHK) i Izbą Rzemieślniczą (HWK). Pracownicy CUD w Schwedt aktywnie uczestniczą w wielu wydarzeniach polsko-niemieckich: targach, spotkaniach, seminariach, forach, podróżach studyjnych. W tym roku można ich było spotkać m.in. na targach budowlanych Bud-Gryf&Home w Szczecinie (16-18 marca 2018 r.), gdzie doradzali w rozmowach B2B.

– Udział w wydarzeniach to nie tylko możliwość zaprezentowania się, ale także szansa wymiany doświadczeń i spostrzeżeń w tematyce ekonomiczno-prawnej, dlatego bardzo zachęcam Państwa do udziału w nich – dodaje dr Jackowski.

Warto wspomnieć przy tej okazji o polsko- niemieckim portalu, którego zadaniem jest kojarzenie przedsiębiorców z Polski i Niemiec na terenie Euroregionu Pomerania: www.suche-biete-boerse.de. W bazie zarejestrowanych jest już ponad 650 firm. – Platforma umożliwia umieszczanie ofert i zapytań, stąd też jest to odpowiedni instrument pomocny przy poszukiwaniu partnera biznesowego, pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników i odpowiednich specjalistów, czy też znalezieniu miejsca pracy bądź stażu. Rejestracja na platformie jest darmowa – zapewnia Jackowski.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące działalności transgranicznej istnieje możliwość spotkania w położonym zaledwie 50 km od Szczecina Schwedt. Na konsultacje w biurze w Schwedt można umówić się osobiście, telefonicznie bądź mailowo.

CUD w Schwedt nad Odrą
Berliner Str. 52e, pok. 319
16303 Schwedt (Oder)
Tel.: +48 3332 538925
Fax: +48 3332 538929
sbc.barnim.uckermark@pomerania.net

 

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2018-10-10 12:20
Wszystkich rekordów: