Prezentacje

Prezentacje 2018-03-22

Bank bliski innowacjom

GBS Bank dzięki niespotykanej w innych bankach elastyczności i stopnia decyzyjności (centrala banku mieści się w Barlinku i to tam zapadają kluczowe decyzje) chętnie włącza się w tworzenie nowych produktów i szytych na miarę rozwiązań. Korzystają z tego przedsiębiorcy którzy, nie boją się innowacyjnych pomysłów.  

Spółdzielnia Mieszkaniowa Dąb zachęca do skorzystania z oferty 20/80
przy zakupie gotowych do zasiedlenia mieszkań na os. Dębowym w Warzymicach. Spółdzielnia Mieszkaniowa Dąb zachęca do skorzystania z oferty 20/80 przy zakupie gotowych do zasiedlenia mieszkań na os. Dębowym w Warzymicach.

Mieszkania z pomysłem

Wraz ze zmianami na rynku pracy coraz liczniejszą grupę wśród potencjalnych klientów sektora finansowego stanowią osoby wykonujące wolne zawody, reprezentanci środowisk twórczych, pracownicy sezonowi oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność tylko w pewnych okresach roku, a także Polacy pracujący za granicą. Jednak z uwagi m.in. na nieregularne dochody mają oni często problemy z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego. Odpowiedź na to znalazła kilka lat temu Spółdzielnia Mieszkaniową „Dąb” ze Szczecina, która wraz z GBS Bankiem wprowadziła do oferty System 20/80.

– Jest on skierowany do osób, które są dobrze sytuowane, a mimo to nie otrzymały pozytywnej decyzji dotyczącej przyznania hipotecznego na zakup mieszkania, a także do tych, którzy mają zdolność kredytową, ale nie chcą poddawać się procedurom związanej z uzyskaniem kredytu – mówi Zbigniew Wielgosz, prezes GBS Banku. Ten innowacyjny model zakupu mieszkań polega na tym, że klient wpłaca do spółdzielni 20 proc. wartości mieszkania i zawiera z nią przedwstępną umowę nabycia lokalu, zakładającą prawo do jego użytkowania przez okres maksymalnie 15 lat. W tym okresie klient spłaca pozostałe 80 proc. należności, po czym lokal staje się jego własnością. Wraz z podpisaniem umowy spółdzielnia otrzymuje w banku kredyt zabezpieczony hipoteką na lokalu, pokrywający pozostałe 80 proc. wartości. Spółdzielnia spłaca kredyt, otrzymując od użytkownika mieszkania wpływy z rat z tytułu zawartej umowy.

System 20/80 nie zakłada badania zdolności kredytowej ani dostarczenia zaświadczenia o zarobkach. Wystarczy wnieść wpłatę wstępną oraz oświadczyć, że posiada się wystarczająco dużo środków na spłatę pozostałej części. Mechanizm ten jest nie tylko elastyczny, ale też bezpieczny dla wszystkich zaangażowanych stron.

– Bank nie ponosi ryzyka związanego z ewentualną niewypłacalnością nabywcy lokalu. Naszym klientem jest spółdzielnia mieszkaniowa, w procesie oceny zdolności kredytowej analizujemy kondycję samej spółdzielni i na jej podstawie podejmujemy decyzję o udzieleniu finansowania. Również spółdzielnia praktycznie nie ryzykuje, ponieważ do chwili całkowitego uregulowania zobowiązania nabywca pozostaje jedynie użytkownikiem lokalu – mówi Zbigniew Wielgosz.

System cieszy się dużym powodzeniem, a Spółdzielnia Mieszkaniowa „Dąb” proponuje go m.in. jako jedną z opcji nabywcom nowych, gotowych do zamieszkania lokali na osiedlu Dębowym w Warzymicach.

Europejski przemysł, lokalny partner

Od 2012 roku GBS Bank współpracuje z firmą GP, która w Szczecinie projektuje i wytwarza innowacyjne produkty inżynierii drogowej – m.in. bariery, elementy oznakowania. GP jest wiodącym producentem w Polsce i liczącym się graczem na rynkach europejskich, gdzie trafia 85 proc. jej produkcji.


Firma GP sp. z o.o. przeznaczyła kredyty otrzymane w GBS Banku na rozwój technologiczny firmy w ramach dotacji unijnych. Na zdjęciu: największy waterjet (wycinarka wodna) w Szczecinie.

– GBS Bank udzielił nam już kredytów w sumie na kwotę ok. 6 mln zł. Kredyty inwestycyjne przeznaczaliśmy na rozwój technologiczny firmy w ramach dotacji unijnych, w tym na lasery, roboty spawalnicze i inne wysokozaawansowane urządzenia produkcyjne – mówi Karol Gościński, prezes GP sp. z o.o. Dzisiaj park maszynowy przedsiębiorstwa robi wrażenie. Jest tam największy w Polsce waterjet (maszyna do cięcia wodą) i nowoczesna maszyna rozdmuchowa, przy użyciu której produkowane są m.in. kanały klimatyzacyjne dla autobusów poznańskiej firmy Solaris, które wożą pasażerów w największych miastach Europy.

Niedawno GP otrzymała dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego na wdrożenie najnowocześniejszych w Europie barier drogowych. W tej chwili trwają starania o otrzymanie na nie europejskiego patentu. W związku z tym przedsięwzięciem GBS Bank również udzielił firmie kredytu. Obie strony są przekonane, że bariery powtórzą sukces opatentowanego przez firmę urządzenia drogowego do amortyzacji zderzeń do 100 km/godz. stosowanego w samochodach wykorzystywanych do prac na autostradach. – Współpracujemy z GBS Bankiem bo wiemy, że tam są partnerzy do rozmowy i normalne stosunki międzyludzkie. W odróżnieniu do banków, które mają wiele stopni decyzyjnych poza naszym regionem, tu droga z oddziału w Szczecinie do centrali w Barlinku jest szybka. Nawiązując do tytułu znanego filmu można powiedzieć, że to taki „Mały, wielki bank” – podsumowuje współpracę z GBS bankiem Karol Gościński.

 

GBS Bank Centrala
ul. Strzelecka 2
74-320 Barlinek
tel. 95 746 04 00
e-mail: bank@gbsbank.pl
GBS Bank Oddział
w Szczecinie

al. Bohaterów Warszawy 31
tel./fax 91 48 41 720
szczecin@gbsbank.pl
GBS Bank Oddział
w Stargardzie

ul. Czarnieckiego 2 f
tel./fax 91 57 82 442
stargard@gbsbank.pl
 
 
www.gbsbank.pl
 

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2018-03-22 10:19
Wszystkich rekordów:

Społeczność