Prezentacje

Prezentacje 2018-05-08

ZAZ będzie rewolucją

W Goleniowie - gminie, w której bezrobocie jest na poziomie 2 procent, kolejne miejsca pracy nie są już żadną atrakcją. Ale akurat te 115 miejsc cieszy wyjątkowo. Bo to praca dla osób, które przez swoje dotychczasowe życie na żadną pracę liczyć nie mogły.

- Wierzę, że ZAZ będzie rewolucją w życiu bardzo wielu goleniowian - mówi  burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz. Na zdjęciu - na placu budowy  Zakładu Aktywności Zawodowej (trzeci od lewej). /fot.: mat. UM Goleniów / - Wierzę, że ZAZ będzie rewolucją w życiu bardzo wielu goleniowian - mówi burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz. Na zdjęciu - na placu budowy Zakładu Aktywności Zawodowej (trzeci od lewej). /fot.: mat. UM Goleniów /

Od lat do goleniowskich władz samorządowych docierały informacje, że jest luka w opiece nad osobami niepełnosprawnymi. W Gminie Goleniów są przedszkola integracyjne, są szkoły specjalne, dzieci i młodzież mają zapewnioną możliwość rehabilitacji i rozwoju aż do dorosłości. I w momencie, kiedy mogliby pójść do pracy - okazuje się, że pracy dla nich nie ma. Niepełnosprawni zostają w domach. Tylko nieliczni korzystają z zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy.

To się za kilka miesięcy zmieni. Gmina Goleniów podjęła duże wyzwanie. Od roku buduje Zakład Aktywności Zawodowej, który będzie miał 115 miejsc pracy przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. ZAZ zapewni im nie tylko pracę, ale również opiekę i rehabilitację przez kilka godzin dziennie – co da wytchnienie rodzinom, które obecnie muszą zajmować się niepełnosprawnymi przez całą dobę. Pracownicy ZAZ zarobią swoje pierwsze w życiu pieniądze, poczują się ważni, potrzebni i samodzielni.

Zakład Aktywności Zawodowej powstaje na terenie Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Nieprzypadkowo tam. Ma bowiem być przedsiębiorstwem świadczącym usługi na rzecz firm działających w GPP. W pakiecie usług świadczonych przez ZAZ przewidziano m.in. pralnię odzieży roboczej, myjnię dla samochodów ciężarowych, dział gastronomiczny, dział sprzątania i utrzymania zieleni, będzie też grupa zajmująca się pracami prostymi, wymagającymi ludzkich rąk (montaż, demontaż). Tego rodzaju zapotrzebowanie zgłosiły goleniowskie firmy, zapytane jeszcze przed rozpoczęciem prac projektowych ZAZ.

Inwestycja będzie kosztować gminę 9 mln zł, drugie tyle to dofinansowanie przyznane przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Prace budowlane posuwają się do przodu w szybkim tempie, bryła budynku ZAZ już stoi, zaczynają się prace montażowe i wykończeniowe. Obiekt imponuje wielkością, to będzie ponad 4 tysiące m kw powierzchni użytkowej. Prócz pomieszczeń służących działalności gospodarczej – także część rehabilitacyjna, bo ZAZ to nie tylko praca i zarabianie pieniędzy. Równie ważna będzie opieka nad niepełnosprawnymi pracownikami oraz zajęcia rehabilitacyjne. Obiekt będzie duży, funkcjonalny, przestronny i bardzo efektowny. Oddanie do użytku planowane jest na początek przyszłego roku. Wszystko wskazuje, że to wykonalne; prace budowlane posuwają się wprawdzie z lekkim opóźnieniem, ale nie będzie ono istotne.

Rozpoczyna się już szkolenie przyszłych pracowników ZAZ. Osoby niepełnosprawne, w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną, to specyficzni pracownicy. Trzeba im szczegółowo wyjaśnić na czym będzie polegać ich praca, przyzwyczaić do wykonywania określonych czynności, oswoić z pracą. Ale w przyszłości mogą być doskonałymi pracownikami, znacznie lepszymi od osób pełnosprawnych. Znany jest przypadek krakowskiej firmy, zajmującej się praniem, prasowaniem i składaniem pościeli dla tamtejszych hoteli z tzw. „górnej półki”. Wszystkie prace wykonują osoby niepełnosprawne  intelektualnie – i to jest tajemnicą sukcesu tej firmy. Okazuje się, że „niepełnosprawni” pracownicy dużo staranniej niż zupełnie zdrowi pracownicy prasują i składają hotelową pościel, równie starannie złożone jest i pierwsze, i dwusetne prześcieradło czy poszewka.

Pierwszeństwo zatrudnienia będą mieć mieszkańcy Gminy Goleniów – w końcu to ona jest inwestorem i właścicielem ZAZ. Wygląda na to, że rekrutacja zakończy się sukcesem i na początek stycznia 2019 załoga nowej firmy będzie kompletna. Jak to w życiu – nie obywa się bez problemów. Największym jest pewna nieufność rodzin osób niepełnosprawnych, często obawiających się nowej sytuacji. Trzeba wyjaśniać, tłumaczyć, rozwiewać obawy, zachęcać…

-Kiedy zapoznawano mnie z problemami osób niepełnosprawnych, nie zdawałem sobie sprawy ze skali problemu – mówi burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz. – Tymczasem to są setki rodzin mających wśród swoich członków osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Ci ludzie chodzą do przedszkoli i szkół integracyjnych, mają do dyspozycji szkołę specjalną, mają Środowiskowy Dom Samopomocy – ale pracy już nie. Tymczasem bardzo wielu z nich mogłoby świetnie pracować, gdyby tylko mieli gdzie. Mogliby wyjść z domu, przebywać wśród ludzi, integrować się społecznie, podnosić swoją samoocenę, wreszcie – po prostu zarabiać na swoje utrzymanie. I moją ideą jest stworzenie niepełnosprawnym goleniowianom takiej możliwości. Chciałbym, by oni mieli pracę, by ich rodziny miały codziennie kilka godzin wytchnienia od stałej dotąd opieki. By Środowiskowy Dom Samopomocy był tylko etapem przejściowym, a nie docelowym miejscem pobytu, gdzie niepełnosprawni spędzają całe lata jak w przedszkolu dla dorosłych. Wierzę, że ZAZ będzie rewolucją w życiu bardzo wielu goleniowian.
 


Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie
plac Lotników 1, 72-100 Goleniów
tel. +48 91 469 82 00, fax: +48 91 469 82 98
ugim@goleniow.pl
goleniow.pl
goleniow.biz
 

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2018-05-08 06:23
Wszystkich rekordów:

Społeczność