Po godzinach

Po godzinach 2016-09-29

Wystawa prac Wojciecha Siudmaka rozpoczęła się w Szczecinie

Plenerową wystawę pt. „Poza Horyzontem” oglądać można przez miesiąc od 29 września na pl. Solidarności. Wydarzenie to towarzyszy organizowanej w Szczecinie Gali, podczas której światowej sławy artysta wręczy ufundowaną przez siebie Nagrodę Pokoju.

Wernisaż wystawy Poza Horyzontem Wojciecha Siudmaka /fot.: mab / Wernisaż wystawy Poza Horyzontem Wojciecha Siudmaka /fot.: mab /
Wernisaż wystawy Poza Horyzontem Wojciecha Siudmaka  /fot.: mab /
Wernisaż wystawy Poza Horyzontem Wojciecha Siudmaka
/fot.: mab /
Wernisaż wystawy Poza Horyzontem Wojciecha Siudmaka  /fot.: mab /
Wernisaż wystawy Poza Horyzontem Wojciecha Siudmaka
/fot.: mab /
Wernisaż wystawy Poza Horyzontem Wojciecha Siudmaka  /fot.: mab /
Wernisaż wystawy Poza Horyzontem Wojciecha Siudmaka
/fot.: mab /
Wernisaż wystawy Poza Horyzontem Wojciecha Siudmaka  /fot.: mab /
Wernisaż wystawy Poza Horyzontem Wojciecha Siudmaka
/fot.: mab /
Wernisaż wystawy Poza Horyzontem Wojciecha Siudmaka  /fot.: mab /
Wernisaż wystawy Poza Horyzontem Wojciecha Siudmaka
/fot.: mab /

Na wystawie zobaczyć można wybrane obrazy i rysunki mieszkającego we Francji malarza oraz przeczytać wybrane przez niego cytaty. Jest ona także dla szczecinian i osób odwiedzających miasto okazją do poznania realizowanego przez Wojciecha Siudmaka Światowego Projektu Pokoju „Wieczna Miłość” – sekwencji działań artystycznych, kulturalnych i społecznych z udziałem przedstawicieli sztuki i nauki z wielu krajów świata. Jego celem jest promowanie idei tolerancji, porozumienia, współpracy, solidarności i harmonii.

Wojciech Siudmak jest artystą malarzem i rzeźbiarzem. Uważany jest za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który łączy nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną. Świat Wojciecha Siudmaka jest jedyny w swoim rodzaju – pełen osobistej symboliki, fantastycznych konstrukcji o dziwnych i nieoczekiwanych splotach myślowych. Rządzi nim dewiza: „Tylko marzenie może przekroczyć niepokonywalne bariery”.

Jego prace prezentowane były podczas kilkudziesięciu wystaw na całym świecie. Od 1988 roku trwa seria wystaw retrospektywnych artysty. Szczególnie prestiżowym pokazem była oficjalna wystawa na wieży Eiffla zorganizowana z okazji wejścia w trzecie tysiąclecie. W latach 2003-2012 artysta prezentował swoje prace w wielu Muzeach Narodowych w Polsce i Francji.

Jego dzieła używane są jako plakaty filmowe, teatralne i muzealne. Towarzyszyły Festiwalowi Filmowemu w Cannes i Festiwalowi Filmowemu w Montrealu. Jego obrazy pojawiają się też od wielu lat na okładkach jednej z największych kolekcji Science Fiction we Francji – wydawnictwa Pocket, jak też i na okładkach płyt i w różnych projektach reklamowych. Polskim miłośnikom literatury science-fiction prace Wojciecha Siudmaka znane są m.in. z ilustracji do cyklu powieści Diuna Franka Herberta.

Wojciech Siudmak jest malarzem symbolicznym, a na swój sposób także filozofem. Dzięki otwartości i ciekawości świata umiał podbić serca szerokiej publiczności, amatorów sztuki oraz zyskał zainteresowanie młodzieży, która w jego malarstwie odkrywa swe aspiracje do duchowej i intelektualnej wolności.

„Wieczna Miłość”

Projekt „Wieczna Miłość” Wojciecha Siudmaka jest sekwencją działań artystycznych, kulturalnych i społecznych z udziałem przedstawicieli sztuki i nauki z wielu krajów świata. Jego celem jest promowanie idei tolerancji, porozumienia, współpracy, solidarności i harmonii.

Najważniejsze elementy projektu to Światowa Sztafeta Rzeźb wśród Miast Orędowników Pokoju oraz Muzeum Rzeźby Pokoju,  Muzeum Pamięci i Centrum Inicjatyw Pokoju, imprezy artystyczne i akcje edukacyjne propagujące sztukę, naukę i idee Projektu. Do najbardziej spektakularnych przedsięwzięć wpisujących się w ten cykl należało odsłonięcie w Wieluniu w 2013 roku 4,5-metrowej rzeźby inspirowanej obrazem Wojciecha Siudmaka Wielka Miłość (obraz jest symbolem projektu). W projekt włączył się Narodowy Bank Polski, który w 2009 roku wyemitował srebrną monetę okolicznościową o nominale 10 zł zaprojektowaną przez Wojciecha Siudmaka. Specjalnie na potrzeby cyklu powstały dzieła artystyczne: Poemat symfoniczny „Wieczna Miłość” Francisa Lai, autora muzyki m.in. do filmów Kobieta i Mężczyzna, Love Story i Emanuelle, „Genesis” – nowela filozoficzna francuskiego pisarza science-fiction i naukowca Jeana Claudea Dunyacha i Komiks „Dialog z konstelacjami” z tekstami Wojciecha Siudmaka zaadaptowanymi przez Macieja Parowskiego i z rysunkami Jacka Kowalskiego.

12 października 2016r. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wręczona zostanie nagroda pokoju, która od czterech lat jest istotną częścią Projektu. Jej celem jest rozwijanie i propagowanie tolerancji, międzyludzkiej współpracy oraz pokojowego współistnienia poprzez ukazywanie wybitnych osobowości z różnych obszarów sztuki i nauki, które wnoszą trwały wkład w realizację tych idei.

Galę Nagrody Pokoju organizują: Fundacja Siudmak Arkana XXI, z udziałem Fundacji Neptuna Sięgajcie Gwiazd, Miasta Szczecin oraz Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Mecenasem Gali Nagrody Pokoju jest Neptun Developer, Partnerem Głównym Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, a sponsorami Novotel Szczecin Centrum i Ibis Szczecin Centrum. Partnerzy Gali Nagrody Pokoju to: Szczecińska Agencja Artystyczna, Żegluga Szczecińska, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centrum Dialogu Przełomy. Patronat Medialny nad wydarzeniem mają  TVP Szczecin i Kurier Szczeciński. Patronat Honorowy sprawuje Prezydent Miasta Szczecin.

SG

aktualizowano: 2016-09-29 23:45
Wszystkich rekordów:

Społeczność