Po godzinach

Po godzinach 2015-11-20

Wieczór? Kierunek Łasztownia!

Wśród wydarzeń w Centrum Kultury Stara Rzeźnia są filmy dokumentalne z cyklu "70 na 70", opery Monteverdiego czy historie z podróży dookoła Ziemi.

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia /fot.: mab / Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia /fot.: mab /
Studium filozofii, sztuki i medycyny – wykład Jacka Rudnickiego
 
Data: 23 listopada
Godzina: 19:30
Sala: Sala Iluzjon
Bilety: wstęp wolny
 
Prof. Jacek Rudnicki – lekarz pediatra, ale również muzyk i tekściarz, tak opisuje swoją koncepcję życia: „Relacje sztuki, filozofii i medycyny tworzą pełną koncepcję ludzkiego życia w zdrowiu, szczęściu i poczuciem sensu. Każda z tych dziedzin osobno nie daje poczucia pełni istnienia, krótkiego na tej planecie. Sztuka to kreatywność i abstrakcja, filozofia logiczne uzasadnienie sensu istnienia, a medycyna w postaci interwencji medycznych to fundament, na którym budujemy siebie jako osoby. Poszukiwanie związków, uświadamianie sobie ich wzajemnych relacji jest korzystne dla wymienionych dziedzin jak nas samych, ludzi”.
 
Ziemowit Sokołowski o latarniach morskich i latarniowcach
 
Data: 24 listopada
Godzina: 18:00–20:00
Sala: sala Kubryk Literacki
Bilety: wstęp wolny
 
O latarniach morskich i statkach – latarniowcach opowie Ziemowit Sokołowski ze Stowarzyszenia Miłośników Latarni Morskich.
 

Partner cyklu Po godzinach:
 
70 filmów na 70-lecie Szczecina
 
Data: 26 listopada
Godzina: 18:00–20:00
Bilety: wstęp wolny
Wydarzenie na Facebooku: www.70na70.pl
 
Repertuar:
  • trzy reportaże filmowe przedstawiające treningi i kulisy z życia piłkarzy Pogoni Szczecin zrealizowane przez Artura Bańko – dziennikarza sportowego Pogoń TV, produkcja: biuro prasowe POGOŃ S.A.
  • „Ubierz mnie”, reż. Małgorzata Goliszewska (17 min.) – z pozoru niewinny eksperyment w gronie rodziny i najbliższych, polegający na „ubieraniu”, pozwala spojrzeć na ubiór jako część tożsamości, przynależności pokoleniowej, społecznej, kulturowej oraz płciowej 
  • „Do widzenia”, reż. Natalia Kierasińska, zdjęcia i montaż: Artur Ettinger (9 min.) – codzienność i marzenia młodej kobiety poruszającej się po omacku w świecie intensywnych dźwięków i zapachów, kobiety zależnej od miłości bliskich
  • „Mój pierwszy raz”, reż. Krzysztof Kuźnicki (12 min.) – zwykły dzień pana Henia, w którym po raz pierwszy zdarzyło się coś „niezwykłego”
  • „Tu jest Polska”, reż. Patryk Brodniewicz, muzyka: Eugeniusz Rudnik (10 min.) – impresyjna opowieść o Szczecinie
  • „Kolorowy Szczecin”, realizacja: Małgorzata Frymus (7 min.) – Szczecin w 1967 roku 
  • „Historie z celuloidu”, reż. Małgorzata Frymus (35 min.) – dokument jest opisem trzech historii z lat 60., 70. i 80. XX wieku. Kopie tych filmów odnaleziono w amatorskich klubach filmowych Szczecina i poddano digitalizacji. Ich zaprezentowanie lokalnej publiczności, ku zaskoczeniu reżyserki pokazało ich oddziaływanie na prywatne życie rodzin dawnych bohaterów i twórców tamtych filmów.

Po projekcji spotkanie z autorami i bohaterami filmów.

Nuty na ekranie: „Orfeusz” Claudia Monteverdiego
 
Data: 26 listopada
Godzina: 14:00
Sala: Sala Iluzjon
Bilety: 20 zł, zbiorowe 15 zł
 
Na spotkaniu, które  poprowadzą dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski, zostanie omówiona operowa twórczość Claudia Monteverdiego, pierwszego wielkiego kompozytora w dziejach opery, którego dzieła do dziś są obecne na scenach teatrów muzycznych całego świata. Bohaterem wieczoru będzie pierwsze w historii prawdziwe arcydzieło operowe, czyli „Orfeusz”. Jego obszerne fragmenty w niezwykle bogatej, barokowej inscenizacji, z piękną muzyką, wspaniałymi kostiumami, znakomitymi głosami zostaną zaprezentowane podczas spotkania.
 
Spotkanie z cyklu „Dzień podróżnika”:  Wyspa Szczęśliwych Dzieci
 
Data: 28 listopada
Godzina: 14:00–18:00
Sala: Sala Iluzjon
Bilety: wstęp wolny
 
Gościem pierwszego spotkania z cyklu „Dzień podróżnika” będzie Kazimierz Ludwiński, który wraz z braćmi zbudował katamaran żaglowy Wyspa Szczęśliwych Dzieci. Na jego pokładzie, wraz z dwójką swoich dzieci wyruszył w niezwykłą podróż dookoła Ziemi. To była szkoła życia i szkoła świata. Zobaczyli krajobrazy większości osób znane jedynie z telewizji lub z kartek czasopism. Historie z podróży są kanwą książki „Wyspa Szczęśliwych Dzieci”, której pierwszy tom ukazał się kilka miesięcy temu.
 
Przed wydarzeniem odbywać się będą warsztaty dla dzieci, podczas których zbudują one swoją magiczną wyspę. Wśród atrakcji dnia jest także koncert grup muzycznych z Pałacu Młodzieży.
 
Żeglując po kulturze: Nie tylko Sapkowski – obraz husytów w kulturze
 
Data: 29 listopada
Godzina: 16:00
Sala: Sala Iluzjon
Bilety: 20 zł, zbiorowe 15 zł
 
O husytach i ich wizerunku w kulturze opowiedzą dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski. Ruch husycki i wojny husyckie szybko obrosły legendami, a potem zawładnęły wyobraźnią artystów, nie tylko w Czechach. O tym ruchu religijnym i narodowo-politycznym pisano wiersze i powieści, przedstawiano ich na płótnach malarskich i na scenie, do ich historii nawiązywały utwory muzyczne, kręcono o nich filmy. Swój udział w budowaniu obrazu husytów w kulturze masowej mieli również Polacy, np. Jan Matejko czy Andrzej Sapkowski. Współcześnie husyci są bohaterami komiksów i filmów animowanych, ich pieśni śpiewają muzycy folkowi i rockowi.
 
_________
Wszystkie wydarzenia odbywają się w
CKE Stara Rzeźnia, ul. Tadeusza Wendy 14
 
ak
 
aktualizowano: 2015-11-22 15:20
Wszystkich rekordów:

Społeczność