Prezentacje

Prezentacje 2017-04-25

Najmłodszy wydział ZUT daje pracę i dzieli się wiedzą

Rozmowa z dr hab. inż. Jerzym Pejasiem, dziekanem Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Dr hab. inż. Jerzy Pejaś
dziekanem Wydziału Informatyki
Zachodniopomorskiego Uniwersytetu
Technologicznego w Szczecinie Dr hab. inż. Jerzy Pejaś dziekanem Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

Jak Wydział Informatyki ZUT prezentuje się na akademickiej mapie Polski?

Obserwując grupę studentów, dobry nauczyciel ocenia ich postępy. Wysoko ocenia tych, którzy, nawet jeśli nie mają najwyższych wyników na starcie, najbardziej się rozwijają. Podobnie jest z nami. Powiedziałbym, że należymy do średniej kategorii, ale biorąc pod uwagę to w jakim tempie się rozwijamy, można stwierdzić, że na tle innych uczelni informatycznych wypadamy całkiem nieźle. W ciągu czterech-pięciu lat możemy znaleźć się w górnej połówce silnych jednostek w skali kraju. Mój optymizm bierze się z tego, że w ciągu ostatnich czterech lat znacząco wzrosła liczba pracowników, którzy uzyskali stopień doktora habilitowanego i posiadają status samodzielnego pracownika nauki. Obecnie mamy ich łącznie 15. Mam nadzieję, że wkrótce z tej grupy zaczną wyłaniać się profesorowie tytularni.

Jak wygląda państwa współpraca z biznesem?

Nasi absolwenci są poszukiwani na rynku pracy, więc nie narzekamy na brak zainteresowania ze strony firm. Towarzyszy temu duża aktywność Wydziału w szczecińskim środowisku IT. W organizowanej przez nas w kwietniu konferencji r@bbIT i towarzyszących jej targach pracy uczestniczyło 30 znanych firm informatycznych. Przedstawiciele tej branży wchodzą w skład Rady ds. Kompetencji Absolwentów działającej przy Wydziale. Nakreśla ona kierunek, w jakim powinniśmy pójść, aby nasi absolwenci byli potrzebni na rynku. Jej członkowie reprezentujący biznes deklarują też konkretną pomoc, np. organizując warsztaty i staże dla studentów. Wraz z firmami prowadzimy także studia podyplomowe z zakresu programowania skierowane do osób z wykształceniem nieinformatycznym. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem. Razem przygotowujemy tzw. bloki przedmiotów specjalnościowych, które wychodzą naprzeciw potrzebom często dość specyficznego szczecińskiego rynku pracy, np. w zakresie rozwiązań informatycznych dla  branży automotive.

Firmy powoli dostrzegają, że aby odpowiednio przygotować studentów, potrzebne są dobre laboratoria. Z tego powodu są gotowe doposażać je w sprzęt, na którym absolwenci będą być może w przyszłości u nich pracować. Są to np. moduły sprzętowe wykorzystywane w branży motoryzacyjnej, w projektowaniu inteligentnych budynków lub w systemach zabezpieczeń sieci i komputerów.

Do współpracy z biznesem zachęcamy też samych studentów, którzy zakładają startupy i razem z większymi firmami i Technoparkiem Pomerania mogą realizować konkretne projekty, przy okazji ucząc się współpracy oraz zdobywając doświadczenie niezbędne w przyszłej pracy.

Czy relacje nauka-biznes dotyczą też sfery badawczo-rozwojowej?

Oczywiście. Mamy bardzo dobrych pracowników naukowych specjalizujących się w wielu poszukiwanych dzisiaj dziedzinach, takich jak sztuczna inteligencja, grafika komputerowa, eye-tracking, widzenie maszynowe, biometria, zabezpieczenia informacji, analiza zachowań i reklama w internecie, czy internet rzeczy. Jesteśmy gotowi do współpracy i dzielenia się wiedzą. Przedstawiciele biznesu zwracają się do nas po pomoc w  rozwiązaniu konkretnych problemów. Z kolei dla pracowników Wydziału jest to możliwość ciągłego rozwoju. Do tej pory współpracowaliśmy w tym zakresie m.in. z Asseco Data Systems, Tieto, czy też GlobalLogic. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to w najbliższym czasie weźmiemy udział w kilkuletnich projektach z zakresu zabezpieczeń elektronicznego obrotu gospodarczego oraz rozwiązań typu automotive.

W maju Wydział obchodzi 18. urodziny. Jak będziecie świętować pełnoletność?

30 maja organizujemy uroczyste posiedzenie Rady Wydziału.  Tego dnia chcemy przypomnieć historię Wydziału oraz uhonorować prof. Jerzego Sołdka, który doprowadził do jego powstania. Imię Profesora nadamy jednej z sal wykładowych. Warto nadmienić, że nasza uroczystość wpisuje się w cykl wydarzeń związanych z obchodami 70-lecia tradycji akademickich ZUT w Szczecinie.

Na koniec proszę zdradzić nam plany na najbliższe lata.

Każdy, kto odwiedza Wydział Informatyki łatwo zauważy, że cały czas modernizujemy się. Obecnie remontujemy wnętrze jednego z naszych budynków. Wymieniamy też sprzęt w laboratoriach. W planach mamy uruchomienie niezawodnego i nieuciążliwego systemu kontroli dostępu do laboratoriów. Rozważamy również przyłączenie się do programu Santander Universities i wdrożenie University Smart Card, tj. inteligentnej karty, która może pełnić funkcję legitymacji studenckiej, karty kontroli dostępu do zasobów wydziału oraz karty płatniczej bardzo mocno zintegrowanej z usługami udostępnianymi za pomocą telefonów komórkowych.

W dłuższej perspektywie chcemy nadal podnosić jakość kształcenia. Zależy nam przy tym na współpracy z firmami i na kontynuacji prorynkowego podejścia. Bardzo zależy nam również na rozwoju naukowym i zawodowym pracowników oraz samego wydziału. Dlatego będziemy stawiać na publikacje naukowe wysokiej jakości oraz na pozyskiwanie projektów badawczych – z NCBIR, Narodowego Centrum Nauki, z Programów Regionalnych i projektów unijnych takich jak  Horyzont 2020. Również w tym ujęciu mocno nastawiamy się na współpracę ze światem biznesu. Działania te powinny w niezbyt odległym czasie pozwolić Wydziałowi na dołączenie do grona wydziałów o najwyższej kategorii naukowej.
 

Wydział Informatyki
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
ul. Żołnierska 49
71-210 Szczecin
wi.zut.edu.pl

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2017-04-27 13:13
Wszystkich rekordów:

Społeczność