Po godzinach

Po godzinach 2017-06-05

„Lhotse 1974”. Spotkanie autorskie z Danutą Piotrowską

O polskich himalaistach i tragicznych wydarzeniach podczas wyprawy na Lhotse mowa będzie podczas spotkania autorskiego z Danutą Piotrowską.
Jedno ze zdjęć z wyprawy na Lhotse /fot.: Mat.starrzeznia.szczecin.pl / Jedno ze zdjęć z wyprawy na Lhotse /fot.: Mat.starrzeznia.szczecin.pl /
Spotkanie odbędzie się 8 czerwca w CKE Stara Rzeźnia (przy ul. T. Wendy) o godz. 18 (wstęp wolny). 
 
W 2017 r. ukazała się album „Lhotse 1974. In Memoriam Tadeusz Piotrowski” pod redakcją Danuty Piotrowskiej, wdowy po słynnym polskim himaliście. Oprócz pięknych zdjęć znalazły się w nim m.in. listy i dziennik Tadeusza Piotrowskiego pisane podczas tragicznej wyprawy.
 
Organizatorzy piszą: „Jerzy Kukuczka w swojej książce Mój pionowy świat tak skomentował wydarzenia, które rozegrały się po Lhotse: “Tadek Piotrowski był na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych najwybitniejszym polskim taternikiem, wielkim specjalistą od wejść zimowych, miał na swoim koncie liczne pierwsze przejścia w Tatrach, Alpach i górach Norwegii. Razem z Andrzejem Zawadą dokonali pierwszego zimowego wejścia na Noszak, co było niezwykle cenne, gdyż nikt przed nimi nie wszedł zimą na siedmiotysięczną górę. W roku 1974 uczestniczył w wyprawie na Lhotse, w której zginął Staszek Latałło. Rzecz działa się w latach, kiedy zawsze musiał się znaleźć winny. Kierujący wyprawą Andrzej Zawada dał sobie jakby narzucić to myślenie, a stąd był już tylko krok od obciążenia winą za tę śmierć właśnie Tadka. Zrodziła się z tego zła fama, nieproporcjonalna do winy, skończona tym, że Tadka wykluczono z klubu. Przez kilka lat zniknął z pola widzenia, funkcjonował jednak skutecznie w świadomości wielu ludzi jako autor kilku książek o górach, które w tym czasie napisał. Nie wspinał się, ale nie można go było skazać na wypuszczenie z ręki pióra. Pisał więc, a jego książki były dobrze przyjmowane przez licznych czytelników. Śmierć Stanisława Latałły na Lhotse, o którą obwiniono Tadeusza Piotrowskiego, położyła się długim cieniem na jego karierze himalajskiej.”
 
 
Partner cyklu Po godzinach:
 
 
redata 
aktualizowano: 2017-06-06 10:06
Wszystkich rekordów:

Społeczność