Po godzinach

Po godzinach 2018-09-20

Ketil Bjornstad na scenie w Szczecinie

Pianista, kompozytor, jeden z najsłynniejszych przedstawicieli norweskiego brzmienia w jazzie wystąpi 16 października w Operze na Zamku.

Ketil Bjornstad /fot.: mat. Koncerty.com / Ketil Bjornstad /fot.: mat. Koncerty.com /

Na scenie zadebiutował jako 16-latek, wykonując z Filharmonią w Oslo koncert fortepianowy Beli Bartoka. Kilka lat później słuchając muzyki Milesa Davisa zapragnął tworzyć własne kompozycje. W latach 70. spotkał wielu malarzy, poetów oraz muzyków jazzowych skupionych wokół prężnie działającego w Oslo Clubu 7. Właśnie to artystyczne środowisko pomogło mu w wypracowaniu własnego stylu.

Choć w niezwykle bogatej spuściźnie artysty (około 50 płyt autorskich) możemy napotkać nowoczesne elementy (użycie elektroniki, duety z gitarą elektryczną), to niemal każdy z jego albumów posiada liczne momenty wyciszenia i poetyckiej zadumy. Czerpie inspiracje z rodzimego folkloru - nostalgicznego, śpiewnego i związanego tamtejszym krajobrazem, jego surowością i pięknem.

Muzyka Ketila Bjornstada była wielokrotnie wykorzystana w filmach, w tym między innymi w naszym kraju („Samotność w sieci”).

Płyty artysty nagrywane dla prestiżowych wytwórni płytowych ECM i Emarcy/Universal, oprócz niewątpliwej wartości artystycznej, odznaczają się wybitną dbałością o krystaliczną jakość detalu dźwiękowego i przestrzenność brzmienia.
 Koncert - odbywający się w ramach cyklu koncertowego Morze Muzyki - uświetni galę wręczenia nagród PRO ARTE Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Informacje o koncercie i biletach na stronie organiatora: koncerty.com

SG

aktualizowano: 2018-10-18 22:19
Wszystkich rekordów: