Informacje

Informacje 2021-09-11

Perły Biznesu 2020 - poznaj laureatów

Za nami 17. Gala Pereł Biznesu, konkursu gospodarczego Pomorza Zachodniego, organizowanego przez redakcję magazynu Świat Biznesu.

Laureaci konkursu Perły Biznesu 2020 /fot.: ABES / Laureaci konkursu Perły Biznesu 2020 /fot.: ABES /

Nagrody przyznała kapituła składająca się z zachodniopomorskich naukowców oraz dziennikarzy gospodarczych. Przewodniczącym kapituły był  prof. Juliusz Engelhardt z Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania  Uniwersytetu Szczecińskiego, a wiceprzewodniczącą - prof. Danuta Zawadzka, rektor  Politechniki Koszalińskiej

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ BIZNESU

Nagroda główna - Grzegorz Bargielski, prezes firmy Geobike MFC - szczecińskiego producenta rowerów elektrycznych oraz Geovelo - dostawcy systemów elektrycznych i tradycyjnych rowerów miejskich. Działalność G. Bargielskiego wpisuje się w trend poprawy jakości życia mieszkańców miast poprzez ochronę środowiska, poprawę komunikacji i elektromobilność. Laureat od wielu lat zaangażowany jest w przedsięwzięcia łączące sport i biznes na Pomorzu Zachodnim. Fanom tenisa znany jest jako pomysłodawca i wieloletni dyrektor turnieju Pekao Szczecin Open.

Wyróżnienia:

 • Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej i członkini zarządu Grupy Mojsiuk – znanej korporacji z branży motoryzacyjnej. Z powodzeniem i sukcesami zarządza dwiema potężnymi organizacjami, rozwija rodzinny biznes zatrudniający ponad 500 osób i równocześnie działa na rzecz zachodniopomorskich przedsiębiorców, co było szczególnie ważne w trudnych czasach pandemii covid.
 • Dr n.m. Samir Zeair, właściciel grupy restauracji Aramia, serwujących kuchnię syryjską i libańską. Pomimo ciężkich czasów pandemii S. Zeairowi udało się utrzymać kultową już dziś w Szczecinie restaurację Aramia Podzamcze. Otwarcie w 2020 r. kolejnej restauracji Aramia przy ul Jagiellońskiej 10 w Szczecinie zbiegło się z wybuchem pandemii covid. W tym samym czasie Samir Zeair, jako dr n. med. prowadził intensywną działalność medyczną w szpitalu przy ul. Arkońskiej z pacjentami covidowymi. S. Zeair jest ordynatorem Oddziału Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Naczyniowej, ponadto konsultantem Wojewódzkim z chirurgii naczyniowej.
 • Katarzyna Opiekulska-Sozańska, dyrektorka zarządzającą i współwłaścicielka firmy rekrutacyjno-szkoleniowej LSJ HR Group, która od 19 lat działa na szczecińskim rynku. K. Opiekulska-Sozańska znana jest w Szczecinie z organizacji spotkań poświęconych branży HR.
 • Adam Sternal, prezes firmy Sternal International w Szczecinie, która jest wiodącym producentem instalacji systemów mgłowy. Oferta firmy to głównie: nawilżacze parowe, systemy przeciwwybuchowe oraz systemy gaszenia mgłą wodną. Jej systemy mają zastosowanie m.in. w obiektach: SONY, NASA, DIORa, Operze Królewskiej w Sztokholmie, czy w muzeum LOUVRE.


KATEGORIA WYDARZENIE GOSPODARCZE

Nagroda główna - „Dynamiczny rozwój informatyki na Pomorzu Zachodnim” – nagrodę odebrał Klaster ICT Pomorze Zachodnie.
Branża IT na Pomorzu Zachodnim rozwija się niezwykle dynamicznie.  Spora część szczecińskich firm pracuje na rzecz globalnych marek, central dużych banków czy koncernów motoryzacyjnych. W Szczecinie powstają innowacyjne pomysły, które są wdrażane w wielu miejscach zagranicą, zmieniając życie ludzi na całym świecie. To u nas powstaje oprogramowanie dla sektora automotive, a firmy tworzą cyfrowe rozwiązania dla takich marek jak Mercedes czy BMW. Filmy nominowane do Oscarów są montowane na oprogramowaniu współtworzonym przez programistów z naszego miasta.

Branża ICT zaangażowała się w świadczenie bezpłatnych usług doradczych w ramach projektu “Zapytaj Eksperta - usługi doradcze Klastra IT” na rzecz przedsiębiorców. Wspierała zachodniopomorskie biznesy w czasie pandemii.
Klaster ICT zrzesza prawie 80 firm zatrudniających ponad 8000 osób.

Wyróżnienia:

 • Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście za ofensywę inwestycyjną w portach Szczecina i Świnoujścia. W 2020 roku realizowany był cały szereg inwestycji w obydwu portach. W pracach nie przeszkodziła pandemia koronawirusa. Ruszyły m.in. dwie wielkie inwestycje mające na celu poprawę dostępu do szczecińskiego portu: w rejonie Kanału Dębickiego i Basenu Kaszubskiego. Tamtejsze nabrzeża i akweny będą dostosowane do nowych parametrów toru wodnego, w tym głębokości 12,5 m, co umożliwi obsługę znacznie większych statków niż obecnie. Z kolei w Świnoujściu kontynuowano modernizację terminalu promowego. Zarząd Portów tworzy terminal intermodalny, gdzie transport kolejowy w relacji z promami będzie odgrywał kluczową rolę. Na zapleczu terminalu powstaje też nowy parking dla ciężarówek. Ponadto rozpoczęła się rozbudowa terminalu LNG.
 • Urząd Wojewódzki w Szczecinie za rozpoczęcie w 2020 roku budowy gazociągu z Norwegii do Polski Baltic Pipe. W 2020 r. Urząd Wojewódzki zakończył wszelkie prace przygotowawcze i administracyjne umożliwiające rozpoczęcie budowy gazociągu.  To droga do niezależności od dostaw gazu ze wschodu; strategiczny, nowy korytarz dostaw na rynek europejski, nie tylko Polski. Inwestycja warta 6,7 mld złotych.Baltic Pipe będzie kończyć swój bieg na terenie Pomorza Zachodniego.
 • Netto Polska za  przejęcie przez Salling Group biznesu Tesco w Polsce. W czerwcu 2020 r. Salling Group, duńska firma, która jest właścicielem Netto Polska zawarło porozumienie z brytyjskim Tesco o zakupie od nich polskiej części biznesu.  Transakcję wyceniono na 900 mln zł. Dzięki przejęciu ponad 300 sklepów Tesco sieć Netto urosła w naszym kraju do niemal 700 placówek. Sieć Netto Polska to jeden z największych pracodawców w naszym regionie. Netto Polska ma siedzibę ma w Motańcu koło Stargardu.
 • Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa za organizację giełdy kooperacyjnej on-line Środkowopomorski business mixer. Giełda zorganizowana w formie online była odpowiedzią na obecną sytuację epidemiologiczną i pozwoliła częściowo zniwelować skutki obecnego kryzysu. Szybkie biznesowe rozmowy umożliwiły uczestnikom nawiązanie pierwszego kontaktu z potencjalnymi partnerami w Regionie a także na  wymianę doświadczeń oraz krótkie biznesowe prezentacje.


Mecenasem Gali była Polska Fundacja Przedsiębiorczości w Szczecinie. Dlatego też podczas wieczoru w hotelu Novotel wręczone zostały też nagrody Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w konkursie PFP dla podmiotów, które w 2020 r. wyróżniły się w zakresie działalności CSR. Nagrody otrzymali:

 • Restauracja PRASAD
 • IKEA Retail sp. z o.o. za projekt IKEA Dom Jutra
 • Marka Bosman, Carlsberg Polska Sp. z o.o.


PFP wręczyła również nagrodę Inspirujący Start, której patronuje również portal Szczecinbiznes.pl. Wyróżnienie za rok 2020 otrzymała Anna Makarewicz, właścicielka firmy MAVA - Wytwórnia Świeżych Lodów - Lody Misia Wojtka.

Laureatom i organizatorom podziękowali obecni na Gali wojewoda Zbigniew Bogucki, członek zarządu województwa Stanisław Wziątek i Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina

Podczas Gali wystąpiła Marta Uszko, aktorka  Teatru Polskiego w Szczecinie w muzycznym recitalu „W tonacji Jamesa Bonda”.

Współorganizator gali Pereł Biznesu: hotel Novotel Centrum Szczecin

Mecenas Gali: Polska Fundacja Przedsiębiorczości

Partnerzy Gali:

 • Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku
 • Pierwsza Prywatna Klinika Stomatologiczna dr. Stanisława Gajdy w Szczecinie
 • Polmotor Kia
 • Firma Siemaszko

 

sg
 

 

aktualizowano: 2021-10-24 20:02
Wszystkich rekordów:

Społeczność