Informacje

Informacje 2018-11-16

Większy Klippan i Ardenplast w Stargardzie

Półki bagażnikowe mercedesa klasy V, siatki zabezpieczające ładunek w volvo i jaguarach, czy zbiorniki na trawę kosiarek Husquvarna to tylko niektóre produkty stargardzkiej fabryki grupy CalixKlippan, która od końca wakacji działa w podstargardzkim Kluczewie.

31 października fabryka CalixKlippan w Stargardzie została uroczyście otwarta /fot.: SG / 31 października fabryka CalixKlippan w Stargardzie została uroczyście otwarta /fot.: SG /

Zakład przeniósł się tam z poprzedniej lokalizacji w Stargardzkim Parku Przemysłowym. Nowa hala ma prawie 19 tys m kw. powierzchni i zlokalizowana jest na siedmiohektarowej działce. W firmie pracuje ok. 350-osobowy zespół kierowany przez dyektora Marka Pałaca.

Oprócz firmy Klippan (jej sztandarowe produkty to siatki, zabezpieczenia i łóżka montowane w samochodach ciężarowych wiodących marek), działa tam również należąca do tej samej grupy firma Ardenplast. Ona z kolei produkuje duże elementy z plastiku, takie jak obudowy kabin w autobusach.

- Elementy wyposażenia naszych autobusów, które budowane są w Słupsku, produkowane są w Stargardzie. Firma dostarcza też górne łóżka i siatki bezpieczeństwa do naszych ciężarówek. Przeprowadziliśmy 250 testów naszych pojazdów i wszystkie zakończyły się sukcesem. Jednym z najwyżej cenionych elementów naszych pojazdów jest wnętrze kabiny i przestrzeń dla kierowców – mówił podczas uroczystości otwarcia zakładu w Stargardzie Anders Williamson, wiceprezes grupy Scania odpowiedzialny za zakupy.

W nowej fabryce powstają też elementy wyposażenia samochodów osobowych. Składana półka bagażnikowa do mercedesa V trafia ze Stargardu do fabryki tych samochodów w hiszpańskiej Vitorii. W fabryce szyte są też pokrowce na fotele samochodowe dla firmy Pebe, która należy dla grupy CalixKlippan.

Produkcja wykracza jednak poza rynek motoryzacyjny. Do Stargardu przeniesiono z Göteborga produkcję zbiorników na trawę kosiarek marki Husquvarna. Na ostateczny montaż zbiorniki trafiają stąd do fabryki tej marki w Mielcu.


Marek Pałac, dyrektor Klippan Stargard iGunnar Bark, prezes Klippan ABGunnar Bark, prezes i większościowy udziałowiec Klippan AB tłumaczy decyzję o inwestycji w nowy zakład rozwojem wszystkich branżach, dla których elementy dostarcza fabryka: - Nasi ważni klienci - Volvo Bus i Scania Bus przenieśli zakłady produkcyjne do Polski już jakiś czas temu, a my podążamy za nimi dzięki firmie Andrenplast w Polsce. Potencjał wzrostu dla naszej firmy stanowi też fakt, że firmy Solaris i MAN produkują autobusy w Polsce. Dzięki inwestycji wartej 13 mln euro stworzyliśmy platformę do dalszej penetracji rynku niemieckiego. Trwają negocjacje z nowymi klientami którzy dowiedzieli się o naszej obecności w Polsce.

Grupa CalixClippan otwiera w tym roku jeszcze dwie fabryki – w Niemczech i w Brazylii. Ta ostatnia będzie m.in. dostarczać elementy dla Scanii, która rozwija produkcję w Ameryce Łacińskiej.

mab

Tematy: przemysł (83) | Stargard (23) | branża motoryzacyjna (12) | Klippan (4) |
aktualizowano: 2018-12-13 21:43
Wszystkich rekordów: