Informacje

Informacje 2017-08-09

W Żabowie wymyślają roboty

Urządzenia, które m. in. usprawniają transport wewnętrzny i magazynowanie w fabrykach i centrach dystrybucji znanych firm, opracowuje i produkuje spółka Europa Systems. Firma zatrudniająca ponad 200 osób, głównie inżynierów, techników i monterów, otworzyła Centrum Badań i Rozwoju.
Michał Kaźmierczak, prezes Europa Systems pokazuje zrobotyzowane ramię myjni do kontenerów /fot.: ata / Michał Kaźmierczak, prezes Europa Systems pokazuje zrobotyzowane ramię myjni do kontenerów /fot.: ata /
Z otwartym oficjalnie w pierwszy weekend sierpnia CBiR (ponad 2 tys. m kw. powierzchni) zakład firmy w Żabowie koło Pyrzyc zajmuje ponad 15 tys. m kw. Budowa centrum (biura, park maszynowy i zaplecze techniczne) kosztowała ok. 20 mln zł. To inwestycja ze środków własnych firmy dofinansowana z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wartość realizowanych obecnie projektów badawczych to 13 mln zł z czego 5 mln zł to dofinansowanie z NCBiR.
 
Europa Systems produkuje m. in. systemy transportowe (przenośniki, taśmociągi, wózki, windy) do przemieszczania np. palet, opon, ciężkich ładunków. Jest generalnym wykonawcą całych systemów wewnętrznego transportu i magazynowania albo tylko urządzeń zintegrowanych z istniejącymi systemami, poprawiających ich funkcjonowanie. Projektuje je, produkuje i instaluje.
   
Współpracuje z firmami wielu branż m. in.: oponiarskiej, spożywczej, opakowań, drzewnej. Np. Bridgestone, Carlsberg, Rockwool, Avery Dennison, Rewe. Dla Cisowianki zaprojektowała, wyprodukowała i wdrożyła cały system odbioru i transportu załadowanych palet do magazynu.
 
Realizowała już projekty dla firm z 35 krajów.
 
Aby wytwarzać dla nich nowatorskie, zrobotyzowane urządzenia współpracuje z naukowcami z poznańskiego Instytutu Logistyki i Magazynowania. Teraz opracowują dla firmy z Żabowa system znakowania i rozpoznawania kontenerów w magazynach, który pozwoli kontrolować rotację kontenerów. Firma zaczęła także współpracę z Wydziałem Mechanicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Na razie w zakresie staży i patronażu studentów. W przyszłości chce także rozwijać projekty badawcze z naukowcami ZUT 
 
Michał Kaźmierczak, prezes Europa Systems podkreśla, że firma  oparta jest na pracownikach wiedzy: - W Centrum Badań i Rozwoju będziemy tworzyć innowacyjne rozwiązania dla partnerów biznesowych na całym świecie. Już dzisiaj prowadzimy badania nad dwoma produktami: autonomicznym wózkiem transportowych AGV oraz zrobotyzowanym urządzeniem myjącym. Prototypowa myjnia od czterech miesięcy jest już testowana przez jedną z firm. 
 
Takie zrobotyzowane myjnie kontenerów izotermicznych opracowane zostały z myślą o sieciach handlowych, które ze swojego centrum dystrybucji do sklepów, w kontenerach transportują towary wymagające chłodzenia, np. mrożonki. Kontenery przed ponownym wprowadzeniem do centrum dystrybucji muszą być odpowiednio dobrze i szybko umyte oraz wysuszone.
 
Michał Kaźmierczak: - Nam udało się opracować maszynę, w której wykorzystujemy robota do tego procesu, a suszenie jest bardzo dokładne. Pracowaliśmy z tym klientem od pomysłu do prototypu ponad 5 lat. W ramach CBiR będziemy rozwijać ten produkt, tworzyć jego drugą generację dla innego klienta z nieco innymi potrzebami.
 

AGV samojezdny wózek transportowy
 
Trzy lata temu Europa Systems otworzyła biuro w Piastów Office Center w Szczecinie. Teraz część zadań ze szczecińskiego biura firma przeniesie do Żabowa, by zwolnić miejsce. W Szczecinie chce bowiem uruchomić program patronaży dla przyszłych inżynierów - studentów ZUT.
 
- Nasi inżynierowie mogą wybrać pracę w Szczecinie – mówi Michał Kaźmierczak. - Próbujemy też pracy zdalnej. Mamy pracowników, którzy dwa dni pracują z biura, a trzy dni z domu.
 
Europa Systems istnieje ponad 20 lat. Założył ją Krzysztof Marszałek, który dzisiaj jest w radzie nadzorczej spółki. Spółka rozwinęła się w firmę, która w 2016 r. miała już ok. 96 mln zł przychodów. Od 2014 r. należy do notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie grupy kapitałowej Paged SA (Paged nabył 85 proc. jej udziałów), najbardziej znanej z działalności w przemyśle drzewnym.
 
- To nasza najbardziej innowacyjna spółka. Centrum to następny etap w jej rozwoju – mówi Tomasz Modzelewski, prezes Paged SA.
 
ata
 
Tematy: ZUT (44) | Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (43) | Europa Systems (2) | Paged (2) |
aktualizowano: 2017-08-24 16:25
Wszystkich rekordów:

Społeczność