Informacje

Informacje 2017-12-06

Szanse na polsko-indyjskie biznesy

Przemysł spożywczy, farmaceutyczny, metalurgiczny, portowy – to przykłady branż, które rozwijać można w Indiach. Mówili o tym w Szczecinie przedstawiciele Ambasady Indii w Polsce na spotkaniu Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izby Gospodarczej.

V.S.D.L. Surendra, pierwszy sekretarz Ambasady Indii w Polsce /fot.: Jarosław Gaszyński mat. ZIIG / V.S.D.L. Surendra, pierwszy sekretarz Ambasady Indii w Polsce /fot.: Jarosław Gaszyński mat. ZIIG /
- Izba skupia już ponad 100 firm – mówi Mariusz Łuszczewski, prezes Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izby Gospodarczej (ZIIG).
 
Pierwsze spotkanie członków i sympatyków ZIIG odbyło się 5 grudnia w CKE Stara Rzeźnia. Udział w nim wzięli przedstawiciele Ambasady Indii w Polsce chargé d’affaires A.S. Takhi oraz pierwszy sekretarz V.S.D.L. Surendra.
 
A.S. Takhi podkreślał, że indyjskie firmy zainwestowały już w Polsce 3 mld dolarów, a w przyszłym roku chcą osiągnąć poziom już 5 mld. Zachodniopomorskie to może być dla nich interesujący region ze względu na port, nowoczesne technologie, bliskość Niemiec i Skandynawii. Zachęcał polskich przedsiębiorców do udziału w szczycie biznesowym w Kalkucie oraz Hindusko-Unijnym Forum Biznesowym.
 
V.S.D.L. Surendra przedstawił szanse rozwoju dla zachodniopomorskich inwestorów na indyjskim rynku. M. in. w takich sferach, jak  transport, logistyka, gospodarka odpadami, digitalizacja usług.
 
- Polska ma nowoczesne technologie po przyjaznych cenach – mówił. Wyliczył branże, w których warto inwestować np.: przetwórstwo spożywcze, farmaceutyka, porty, przemysł metalurgiczny (szczególnie przetwórstwo aluminium).
 
Podał, że Indie to największy na świecie producent mleka i jeden z największych producentów owoców, warzyw i zbóż. By zachęcić do tworzenia tam zakładów przetwórstwa stworzyły 40 Mega Food Parks działających na podobnych zasadach, jak polskie Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE). Kraj ma 12 głównych i ok. 200 mniejszych portów. Można to wykorzystać do rozwoju choćby usług transportowych.
 
- Polskie firmy zainwestowały już w Indiach ok. 600 mln dolarów – mówił V.S.D.L. Surendra. Podawał przykłady firm, które z sukcesem funkcjonują już na tamtejszym rynku m.in. Inglot, Can-Pack, TZMO, Polmor.
 
Firmy indyjskie w Polsce działają m. in. w branży wydobywczej, IT, produkcyjnej i finansowej, gastronomicznej. Zatrudniają ok. 25 tys. osób. W całej Polsce, także w Szczecinie, działa 60 hinduskich restauracji. 
 
V.S.D.L. Surendra przedstawił listę inwestycji w polskich regionach. Nie było tam Zachodniopomorskiego. Mówił: - Województwo zachodniopomorskie jest dla nas jeszcze obszarem nieznanym. A to doskonałe miejsce, by tu mieć główną siedzibę i stąd wchodzić na rynki Europy Zachodniej.
 
Zachęcał zachodniopomorskie firmy oraz SSE Szczecin do zaprezentowania się np. na targach Indus Food czy Plast India w 2018 r.
 
ata
Tematy: Zachodniopomorska Indyjska Izba Gospodarcza (3) |
aktualizowano: 2017-12-19 05:15
Wszystkich rekordów:

Społeczność