Informacje

Informacje 2017-08-04

Ponad 52 mln na wzmocnienie „Strefy Centralnej”

Uzbrajanie terenów inwestycyjnych, nowe kierunki w szkołach zawodowych czy miejsca opieki nad dziećmi osób chętnych do pracy – to tylko niektóre z programów wsparcia rozwoju środkowej części województwa w ramach w Kontraktu Samorządowego „Strefa Centralna”.

Wśród projektów jest m. in. dostosowanie infrastruktury technicznej SSE w Łobzie do potrzeb inwestorów strategicznych /fot.: Mat. UM Łobez / Wśród projektów jest m. in. dostosowanie infrastruktury technicznej SSE w Łobzie do potrzeb inwestorów strategicznych /fot.: Mat. UM Łobez /
Łączna wartość projektów to ponad 52,6 mln zł.
 
Kontrakt z przedstawicielami gmin i powiatów tzw. Strefy Centralnej podpisali w Drawsku Pomorskim marszałek województwa Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Jarosław Rzepa.  
 
Celem kontraktu jest likwidacja barier rozwoju powiatów drawskiego, łobeskiego i świdwińskiego oraz gmin: Czaplinek, Drawsko Pomorskie, Kalisz Pomorski, Ostrowice, Wierzchowo, Złocieniec, Dobra, Łobez, Radowo Małe, Resko, Węgorzyno, Brzeżno, Rąbino, Sławoborze, Świdwin, Połczyn-Zdrój. 
 
Partnerem umowy jest także Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Złocieniec, które stworzy niskoemisyjny system publicznej komunikacji miejskiej na obszarze Strefy Centralnej.
 
Efektem kontraktu mają być m. in. : 33 ha uzbrojonych terenów inwestycyjnych w Czaplinku, Łobzie i w powiecie świdwińskim. Nowe kierunki kształcenia w lokalnych szkołach zawodowych związane np. z branżą OZE, również wzmocnienie istniejących kierunków jak mechanika czy rolnictwo. Doposażenie pracowni szkolnych, staże u pracodawców, kursy zawodowe.
Zawodówki będą rozwijać powiaty świdwiński, łobeski i drawski. W Świdwinie powstanie Centrum Popularyzujące Naukę, które swoim zasięgiem ma objąć 10 tys. uczniów z obszaru całej Strefy Centralnej.
Część projektów nastawiona jest na poprawę jakości kształcenia w podstawówkach i szkołach średnich.
 
W ramach umożliwiania podjęcia pracy powstaną miejsca opieki nad dziećmi (w żłobkach i przedszkolach) m.in. w Węgorzynie, gminie Rąbino, Resko.
 
Marszałek Olgierd Geblewicz podkreśla, że wybór projektów poprzedziło szczegółowe rozpoznanie barier rozwojowych.
- Wzmacniacie i inwestujecie w te punkty, które z pewnością przyniosą zyski – mówił do samorządowców.
 
ata
aktualizowano: 2017-08-21 15:58
Wszystkich rekordów:

Społeczność