Informacje 2020-05-08

Północna Izba Gospodarcza apeluje o poluzowanie restrykcji

Pozwólcie działać hotelom w pełnej skali. Pozwólcie na otwarcie branży beauty – apelują przedsiębiorcy i władze organizacji.

 /fot.: mat. firmy Durable / /fot.: mat. firmy Durable /

Przedsiębiorcy zrzeszeni w oddziale Północnej Izby Gospodarczej w Świnoujściu przygotowali apel do Premiera Mateusza Morawieckiego. W dokumencie czytamy m.in.: „W związku z krytyczną sytuacją branży hotelarskiej w Polsce, która spowodowana jest przez pandemię wirusa SARS-CoV-2, alarmujemy i prosimy o realną pomoc od Rządu RP w postaci:
I. umożliwieniu prowadzenia pełnego spektrum działalności hoteli oraz innych miejsc
noclegowych (włącznie z restauracjami, barami, strefami rekreacji)
II. otwarciu granic i wznowieniu międzynarodowego ruchu turystycznego.”

Północna Izba Gospodarcza apeluje też o otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych powołując się na doświadczenia niemieckie:

- Wiele krajów podejmuje decyzje o łagodzeniu restrykcji w sposób bardzo mądry, łączący możliwość funkcjonowania przedsiębiorcom przy zachowaniu rygorów sanitarnych – mówi prezes Izby Jarosław Tarczyński. Mowa np. o fryzjerach, kosmetyczkach, tatuatorach oraz szeroko rozumianej branży beauty.

- Los przedsiębiorców jest nam bliski szczególnie w czasie próby jakim niewątpliwie jest walka z pandemią koronawirusa. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczął proces „odmrażania gospodarki” – wiele posunięć oceniamy jako samorząd przedsiębiorców pozytywnie. Nie da się jednak ukryć, że wiele decyzji (a właściwie ich brak) pozostaje sporym zaskoczeniem. Uczmy się od naszych sąsiadów w Europie. Wiele krajów podejmuje decyzje o łagodzeniu restrykcji w sposób bardzo mądry, łączący możliwość funkcjonowania przedsiębiorcom przy zachowaniu rygorów sanitarnych. Mowa np. o fryzjerach, kosmetyczkach, tatuatorach oraz szeroko rozumianej branży beauty. To jest silna gałąź gospodarki. Nie może być ignorowana –  mówi Jarosław Tarczyński, prezes Izby.

- Nie jesteśmy inni niż wszyscy i potrafimy się odpowiednio zorganizować i przyjmować rozsądnie z zachowaniem bezpiecznych reguł klientów – mówi Marlena Sotek, fryzjerka zrzeszona w Izbie.

Zdaniem Jarosława Tarczyńskiego powstało wrażenie, że zawody zajmujące się „estetyką i wizerunkiem” zostały potraktowane jako zbytek bez którego można żyć. Tymczasem bez środków do życia pozostało wiele rodzin: - Jako prezes Północnej Izby Gospodarczej apeluję do ustawodawców o empatię! Fryzjerki, kosmetyczki, panie dbające o urodę swoich klientów, to często osoby utrzymujące rodziny. Północna Izba Gospodarcza opowiada się za wszystkimi przedsiębiorcami, którzy czują się pokrzywdzeni niezrozumiałymi decyzjami. To jest branża, która czeka na możliwość działania. Widzę i słyszę o dramatach przedsiębiorców i ich pracowników.

mab

aktualizowano: 2020-06-03 11:08
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: