Informacje

Informacje 2017-08-16

Pod Szczecinem rosną największe magazyny w Polsce

Amazon i Zalando są w trójce największych inwestycji tego rodzaju w budowie w I połowie 2017 r. - wynika z raportu „Market in Minutes – Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce".
Amazon w Kołbaskowie to największa powierzchnia magazynowa budowana w I półroczu 2017 r. /fot.: Mat. Amazon / Amazon w Kołbaskowie to największa powierzchnia magazynowa budowana w I półroczu 2017 r. /fot.: Mat. Amazon /
Do największych w budowie w I półroczu 2017 r. należą „trzy stutysięczniki typu BTS” [build-to-suit – budowane na miarę – red.]: „dwa dla sieci Amazon (161 000 m kw. w Szczecinie i 135 000 m kw. w Sosnowcu), których deweloperem jest firma Panattoni oraz magazyn dla sieci Zalando (130 000 m kw.) w Szczecinie budowany przez firmę Goodman” - czytamy w raporcie przygotowanym przez Savillis, międzynarodową firmę doradczą rynku nieruchomości. Raport podsumowuje pierwszą połowę roku na rynku nieruchomości magazynowych.
 
Centrum e-commerce Amazon Robotics w Kołbaskowie od początku sierpnia rekrutuje pracowników. Działać zacznie wczesną jesienią, najprawdopodobniej we wrześniu. 
 
Centrum logistyczne Zalando w Gardnie od sierpnia zaczęło pracę. Pierwsze przesyłki wyjdą stąd pod koniec sierpnia. Także nadal rekrutuje pracowników.
 
Savillis podaje, że w I półroczu 2017 r. w Polsce budowano rekordowo dużo powierzchni magazynowych i przemysłowych – aż ponad 1,6 mln m kw.,  dwa razy tyle, co w analogicznym okresie 2016 r.. Trzy czwarte już było wynajęte.
 
Ok. 800 tys. m kw. (czyli o 17 proc. więcej niż przed rokiem) oddano w tym okresie do użytku. Największe oddane obiekty to rozbudowane warszawskie centrum P3 Błonie(47,5 tys. m kw.), Kaufland w Bydgoszczy (45,7 tys. m kw.) i rozbudowa Prologis Park Piotrków II (42,2 tys. m kw.). 
 
Całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych w kraju to ok. 11,8 mln m kw. Regiony z największymi zasobami to Warszawa (28 proc.) i Górny Śląsk (18 proc. ). W rejonie Szczecina jest ok. 2 proc. 
 
W raporcie czytamy także, że w kraju odnotowano również bardzo wysoki popyt na powierzchnie magazynowe i przemysłowe: „ 1,9 miliona m kw. wynajęte w pierwszych sześciu miesiącach roku było jednym z najwyższych wolumenów w historii i prawie o połowę wyższym niż w tym samym okresie rok temu (1,3 miliona m kw.)”.
 
Niski był wskaźnik pustostanów – ok. 5,9 proc. Najwięcej miały: Szczecin (8,9 proc.), Poznań (8,8 proc.), Kraków (8,4 proc.) i Wrocław (8,1).
 
"Czynsze efektywne utrzymują się na stabilnym poziomie wahając się od 1,80 EUR/m kw./miesiąc do 3,00 EUR/m kw./miesiąc za większe moduły typu BIG BOX, dochodząc do poziomu 4,80 EUR/m kw./miesiąc w przypadku mniejszych powierzchni typu SBU" - podają autorzy raportu.
 
- Kondycja rynku nieruchomości magazynowych w Polsce nadal jest bardzo dobra. Polski rynek wciąż nie jest nasycony i ma potencjał do dalszego rozwoju. Spadające bezrobocie może stymulować rozwój białych plam na magazynowej mapie Polski, gdyż część najemców może skusić lepszy dostęp do pracowników w tych regionach. Rynek napędza też dynamiczny rozwój sektora e-commerce, który potrzebuje zaplecza magazynowego i logistycznego. Nic nie wskazuje na to, by koniunktura miał się w najbliższym czasie odwrócić. Co więcej, obecny rok ma szansę być jeszcze lepszym od poprzedniego” – komentuje Wojciech Zoń, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych Savills.
 
redata
aktualizowano: 2017-08-28 13:10
Wszystkich rekordów:

Społeczność