Informacje

Informacje 2017-11-14

MS TFI o sytuacji w stoczni Gryfia, ST3 Offshore i SPP

Fundusz MARS stabilizuje sytuację spółek stoczniowych na Pomorzu Zachodnim – zapewnia MS TFI i informuje, że stocznia Gryfia będzie miała dostęp do nabrzeża Kaszubskiego.
Na Pomorzu Zachodnim MARS jest większościowym udziałowcem MSR Gryfia, Szczecińskiego Parku Przemysłowego i ST3 Offshore. 
 /fot.: Mat. MS TFI / Na Pomorzu Zachodnim MARS jest większościowym udziałowcem MSR Gryfia, Szczecińskiego Parku Przemysłowego i ST3 Offshore. /fot.: Mat. MS TFI /
W zachodniopomorskim MARS jest większościowym udziałowcem Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, Szczecińskiego Parku Przemysłowego i od niedawna ST3 Offshore
 
„Przejęcie pełnej kontroli operacyjnej nad fabryką fundamentów do wież wiatrowych pozwoliło na ustabilizowanie sytuacji firmy, a także na zadbanie o interesy sąsiadujących spółek – MSR Gryfia i SPP, a przez to także wielu lokalnych dostawców i podwykonawców” - czytamy w komunikacie MS TFI przesłanym do mediów. MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych zarządza Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych MARS. 
 
Towarzystwo informuje, że udało się przywrócić produkcję stoczniową na nabrzeżu Kaszubskim, z którego będzie korzystała MSR Gryfia: „Nabrzeże Kaszubskie znajduje się po północnej stronie Przekopu Brdowskiego – ma 230 m długości i wyposażone jest w dwa dźwigi o udźwigu 20 t i jeden dźwig ośmiotonowy. Jeszcze do niedawna znajdował się tam parking”. 
 
- Przywrócenie dostępu MSR Gryfia do nabrzeża Kaszubskiego jest możliwe dzięki przejęciu kontroli operacyjnej przez Fundusz MARS nad ST3 Offshore. Teraz dzięki jednemu większościowemu właścicielowi, spółki będą mogły w optymalny sposób korzystać z nabrzeża, które zdecydowanie usprawni prowadzenie prac na statkach remontowanych w MSR Gryfia – mówi Konrad Konefał, członek zarządu MS TFI.
 
Biuro prasowe MS TFI podaje, że MSR Gryfia w tym roku zanotowała lepsze wyniki finansowe: „W pierwszych trzech kwartałach br. osiągnęła przychody zbliżone do tych, które osiągnęła w całym roku 2016. Poprawa nastąpiła też na poziomie wyników ze sprzedaży. Podczas gdy jeszcze w 2016 r. spółka zanotowała znaczną stratę, w 2017 r. trzy kwartały zakończyła z zyskiem ze sprzedaży. 
Bardzo istotną zmianą w działalności operacyjnej MSR Gryfii jest także reorganizacja związana z przywróceniem do struktur stoczni służb dokowych. Powrót pracowników Balticserwisu do stoczni pozwolił na poprawę efektywności, terminowości i jakości prac. Spowodowało to bezpośrednie oszczędności w wysokości około 1,2 mln złotych”.
 
Twierdzi także, że stocznia przystąpiła do przygotowania projektu technicznego promu dla PŻB.
 
Jak czytamy w komunikacie, Szczeciński Park Przemysłowy również poprawił wyniki finansowe i w ostatnich kilkunastu miesiącach przeprowadził inwestycje i remonty za ponad 8 mln zł (m. in.: modernizacja pochylni Wulkan wraz z 300-tonową suwnicą, remont urządzeń dźwigowych, poprawa sprawności komór malarskich, remont pomieszczeń socjalnych i biurowych). 
 
„Spółka opracowała plan kolejnych inwestycji, które mają na celu przywrócenie pełnej sprawności infrastruktury SPP”.
 
 
„Firma spłaciła już połowę wymagalnych wierzytelności, a trwające postępowanie restrukturyzacyjne ma na celu osiągniecie pełnej stabilizacji spółki i zawarcie układu z wierzycielami” - czytamy w komunikacie. - „Przejęcie większościowego pakietu udziałów i kontroli nad ST3 Offshore oraz integracja operacyjna SPP i MSR Gryfia wpisuje się w realizowaną przez Polską Grupę Zbrojeniową strategię rozwoju i konsolidacji aktywów przemysłu morskiego”.
 
MARS FIZ działa od drugiej połowy 2010 r.. Fundusz zarządza portfelem większościowych udziałów akcji w 15 spółkach niepublicznych (m. in. spółkach z sektora remontu i budowy statków, budowy konstrukcji stalowych offshore, produkcji kotłów energetycznych oraz spółkach, których głównymi aktywami są nieruchomości).
 
„Spółki stoczniowe i offshore z portfela MARS FIZ tworzą zintegrowaną rynkowo grupę MARS Shipyards & Offshore, której działalność opiera się na czterech segmentach rynku: remontach i konwersjach statków, produkcji offshore, nowych budowach i produkcji specjalnej. Spółki z grupy mają doświadczenie we wszystkich tych obszarach, dzięki czemu nawzajem uzupełniają swoje kompetencje, oferując zróżnicowane produkty i usługi. Grupę tworzą spółki Energomontaż-Północ Gdynia, Energop, MSR Gryfia, Stocznia Remontowa Nauta, ST3 Offshore, Szczeciński Park Przemysłowy oraz biuro konstrukcyjno-technologiczne MARS Design & Solutions” - informuje biuro prsowe MS TFI.
 
redzm
Tematy: Gryfia (21) | Szczeciński Park Przemysłowy (12) | MSR Gryfia (7) | Mars (5) | MS TFI (4) | ST3 Offshore (4) |
aktualizowano: 2017-11-23 07:16
Wszystkich rekordów:

Społeczność