Informacje

Informacje 2018-01-10

Konflikt w Północnej Izbie Gospodarczej

Dariusz Więcaszek, odwołany prezes Północnej Izby Gospodarczej odniósł się na konferencji prasowej do stawianych mu zarzutów. 11 stycznia rada izby powoła nowe prezydium i nowego prezesa.
 
Dariusz Więcaszek na konferencji 10 stycznia /fot.: ata / Dariusz Więcaszek na konferencji 10 stycznia /fot.: ata /
Przypomnijmy. Po 14 latach sprawowania funkcji prezesa PIG 4 stycznia Dariusz Więcaszek został odwołany. 8 członków rady PIG głosowało za odwołaniem, czterech przeciwko, a dwóch się wstrzymało. Przeciwnicy zarzucali mu m. in., że bez zgody rady przez pewien okres pobierał zawyżone wynagrodzenie. Także to, że rada nie miała kontroli nad tworzonymi fundacjami i spółkami, które należały do izby.
 
10 stycznia Dariusz Więcaszek zwołał konferencję prasową w siedzibie PIG. Odczytał oświadczenie, w którym odniósł się do stawianych mu zarzutów. Zarzucał, że działania przeciwko niemu prowadzili Maciej Borowy, sekretarz PIG oraz pracownicy biura izby teraz przebywający na zwolnieniach, bądź już zwolnieni. 
 
- Cel był jeden. Jak najszybciej, bez analizy, pracy komisji rewizyjnej, urządzić  sąd kapturowy i usunąć mnie z funkcji prezesa PIG i przejąć cały dorobek – uważa Dariusz Więcaszek. Twierdzi, że nie mógł sam wypłacać sobie zawyżonych pieniędzy, bo nie miał dostępu do kont izbowych, a za finanse odpowiadał dyrektor biura (mimo prób nie udało się nam skontaktować z dyrektorem biura – red.). 
 
- Po 12 latach pracy społecznej, 2,5 roku temu rada izby przyznała mi wynagrodzenie w wysokości 4 tys. zł brutto. 1,5 roku temu wystąpiłem o podwyżkę. Dyrektor biura nie spełnił swojego obowiązku i nie zebrał podpisów członków rady pod akceptacją dla podwyżki – mówi odwołany prezes. Zapewnia, że gdy dowiedział się o braku akceptacji rady, zwrócił pieniądze.
 
Dariusz Więcaszek twierdzi, że  fundacje i spółki PIG są kontrolowane przez rady nadzorcze i komisję rewizyjną. O taką kontrolę w każdej chwili mógł poprosić także Maciej Borowy jako członek prezydium rady PIG. 
 
Maciej Borowy w środę stwierdził, że rada PIG nie będzie komentować oświadczenia Dariusza Więcaszka - swoje stanowisko przedstawi w piątek 12 stycznia. Nie chciał też mówić, czy w czwartek będzie kandydował na prezesa PIG. Podał tylko, że jest kilku kandydatów.
 
ata
 

 

Tematy: Północna Izba Gospodarcza (35) |
aktualizowano: 2018-01-15 18:27
Wszystkich rekordów:

Społeczność