Informacje

Informacje 2018-09-06

Kolejny prom Unity Line do Szwecji

M/F Copernicus 2 września wszedł do rozkładu rejsów na trasie Świnoujście – Trelleborg. Wcześniej przeszedł modernizację w szczecińskich stoczniach.

M/F Copernicus /fot.: materiały Unity Line / M/F Copernicus /fot.: materiały Unity Line /

To ósmy statek w serwisie armatora, a czwarty na trasie do Trelleborga.  Jego  wprowadzenie to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie klientów na przewóz towarów przez Bałtyk – tłumaczy w komunikacie prasowym Unity Line.

M/F Copernicus to młodszy brat pasażersko-ładunkowego promu Galileusz. Został kupiony przez firmę Euroafrica Shipping Lines w grudniu 2017 roku. Wcześniej pływał jako Puglia pomiędzy włoskim Piombino a Olbią na Sardynii, pod banderą operatora Moby Line. Prace modernizacyjne przeprowadzono w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia oraz na terenie Stoczni Szczecińskiej (Szczecińskiego Parku Przemysłowego). Uczestniczyły w nich takie firmy jak JPP, Spawrem i Unimebel.

Do najważniejszych zadań należało dopasowanie promu do nowej trasy. Przebudowana została rampa rufowa, aby spełniała standardy terminali w Świnoujściu i Trelleborgu. Poza tym dołożono na dziobie drugi ster strumieniowy, gdyż wody Bałtyku są bardziej niebezpieczne niż Morza Śródziemnego. Euroafrika zadbała także o wygodę przyszłych pasażerów. Dobudowano aż 26 nowoczesnych kabin, co sprawia, że w tej chwili prom oferuje 126 miejsc pasażerskich i 51 kabin.

Copernicus jest nastawiony na ruch cargo. Linię załadunkową powiększono do 1830 metrów, prom może więc zabrać na pokład około 90 samochodów ciężarowych. Jednostka oficjalnie dołączyła do floty Unity Line 25 lipca, kiedy to odbyła się uroczysta inauguracja. Prom zacumował na jeden dzień przy Wałach Chrobrego w Szczecinie, a zaproszeni goście mogli obejrzeć wprowadzone udoskonalenia.

mab

Tematy: Unity Line (16) |
aktualizowano: 2018-10-18 22:20
Wszystkich rekordów: