Informacje

Informacje 2014-12-16

Jak się żyje, robi biznes i spędza święta na Pomorzu Zachodnim?

Świat Biznesu spogląda na nasz region oczami Słowaka Jozefa Franzena, Szweda Magnusa Isakssona i Polaka pochodzącego z Chin Wu Tianyu.

Wu Tianyu (De Tian), Josef Franzen (Interocean Meta), Magnus Isaksson (Realkapital), Magdalena Szczepkowska, Włodzimierz Abkowicz (Świat Biznesu) /fot.: mab / Wu Tianyu (De Tian), Josef Franzen (Interocean Meta), Magnus Isaksson (Realkapital), Magdalena Szczepkowska, Włodzimierz Abkowicz (Świat Biznesu) /fot.: mab /

Zapis dyskusji redakcyjnej z ich udziałem ukazał się w najnowszym, grudniowym numerze Świata Biznesu.

Jak się prowadzi biznes na Pomorzu Zachodnim?

Magnus Isaksson: Mentalność w Szczecinie przez ostatnie kilka lat się zmieniła. Kiedyś słyszałem: co ty robisz w Szczecinie, co tu można robić? Teraz ludzie uwierzyli w siebie i swoje miasto. Zaczynają dostrzegać, że jest tutaj przyszłość. W Szczecinie są bardzo fajni ludzie. Jest dużo studentów. Widzę, jak rozwijają się firmy, które mają swoje siedziby w Piastów Office Center, kompleksie biurowców, który wybudowaliśmy. Są to często młode szczecińskie przedsiębiorstwa, które swoje produkty oferują klientom z Polski i z zagranicy. I jest ich coraz więcej. Kiedy zaczynaliśmy budowę biurowców, niektórzy nie sądzili, że tak szybko znajdziemy firmy, które się do nas wprowadzą. Tymczasem nie mamy najmniejszych problemów z wynajmem. Sądzę, że przyszłość lokalnego biznesu jest dobra.


Wu Tianyu: Szczecin jest fajnym miastem. Tu się fajnie mieszka i robi biznes. Jestem właścicielem firmy, która produkuje wyroby jubilerskie z pereł. Nasze wyroby trafiają na rynek Polski i do krajów Unii Europejskiej, które mają wspólną granicę z naszym krajem. Sprzedajemy je w Czechach, na Słowacji, Litwie, Łotwie i w Szwecji. Nasze wyroby mają wysoką jakość i konkurencyjne ceny. Ale prowadzę też inne biznesy. Jestem udziałowcem w firmie deweloperskiej, która od 2006 roku zamierza inwestować nad jeziorem Dąbie. Nie rozpoczęliśmy jeszcze tej inwestycji, gdyż bardzo długo trwają procedury. Po kilku latach jest wreszcie plan zagospodarowania przestrzennego, który jednak znów wymaga poprawki. Końcowa interpretacja funkcji apartamentów, które chcemy tam budować obok mariny i części hotelowej, jest odmienna od naszej. Chcemy, by w tej części miasta, były także mieszkania, a na to zgody nie wyraziła Rada Miasta.

Jozef Franzen: Interoceanmetal jest firmą badawczą, którą założyło sześć państw: Polska, Rosja, Bułgaria, Słowacja, Czechy i Kuba. Zajmujemy się badaniem złóż podwodnych na Pacyfiku. Organizacja swego czasu podjęła decyzję o umieszczeniu siedziby firmy w Szczecinie. Cieszę się z tego faktu, gdyż Szczecin jest dobrze położony. Jest blisko do Berlina, a stamtąd samolotem do Wiednia lub Bratysławy.

...

Całą dyskusję przeczytać można w najnowszym wydaniu magazynu Świat Biznesu. Do pobrania w wersji pdf ze strony magazynu>>
 

SG

aktualizowano: 2014-12-30 21:10
Wszystkich rekordów:

Społeczność