Informacje

Informacje 2018-03-23

Jak się robi biznes na Pomorzu Zachodnim?

Aktualne trendy, innowacje oraz inspiracje w biznesie pokazać chcieli organizatorzy konferencji ProInvestors 2018, która odbyła się 22 marca w Szczecinie.

Konferencja Proinvestors 2018 /fot.: mat. Kosorcjum Proinvestors / Konferencja Proinvestors 2018 /fot.: mat. Kosorcjum Proinvestors /

Proinvestors jest kontynuacją idei, która zrodziła się z inicjatywy firm oraz instytucji zajmujących się obsługą biznesu na poziomie regionu, miast i gmin Pomorza Zachodniego.

- Proste formy promowania regionu się kończą.  Proinvestors daje nam możliwość twórczego rozwijania regionalnej gospodarki. Naszym największym potencjałem są ludzie i ich pomysły. Warto ich poznać, wysłuchać – mówił podczas konferencji marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Proinvestors 2018 był m. in. swoistym przewodnikiem po tym co dzieje się w handlu internetowym, branży IT i wśród nowych technologii. Paweł Fornalski (IAI-Shop.com), Tytus Gołas (Tidio), Marcin Galicki (wspieram.to) czy Paweł Finkielman (NCDC) to twórcy platformy sprzedaży internetowej, innowacyjnego komunikatora, platformy finansowania społecznościowego i firmy informatycznej specjalizującej się w pisaniu oprogramowania dla firm ubezpieczeniowych. Opowiadali o pomysłach, które zrodziły się na Pomorzu Zachodnim i podbiły Polskę oraz Europę. Marcin Balsewicz (fundusz bValue) przekonywał, że wśród interesujących i nieodkrytych jeszcze startupów są także te ze Szczecina.

Gorącą dyskusję rozpoczął Robert Michalski z Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, który przekonywał przedsiębiorców, że na rynku nie brakuje kapitału. Wciąż potrzeba za to wsparcia profesjonalizującego młode firmy. Temu ma służyć m.in. realizowany przez ZARR projekt WeP UP. O swoich doświadczenia z inwestowania w startupy opowiadał Wojciech Faszczewski, który oprócz wsparcia finansowego otacza je także opieką merytoryczną. Jako dobrze rokujące wskazywał m.in. takie branże jak medyczna, rolnictwo, a także bezpieczeństwo w sieci. Jego zdaniem, kluczem do sukcesu jest identyfikacja potrzeb przez młodą firmę. Z kolei dla Roberta Króla przysłowiowymi startupami i największym kapitałem są ludzie, których zatrudnia, w których inwestuje. Od doświadczonego biznesmena publiczność usłyszała także ostrzeżenie, że każdy kiedyś odniesie porażkę. Trzeba być na to przygotowanym i mieć plan jak się z tego podnieść. Kolejny z panelistów - Andrzej Najda, opowiadał jak pomógł lokalnej restauracji zdobyć wsparcie na innowacyjny browar. Innowacyjny dzięki zbożu, które opracował wcześniej Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Jak widać nawet tak niszowy produkt potwierdza, że innowacje są na wyciągnięcie ręki.

O inspiracji, pasji i rozwoju opowiadały Iwona Guzowska, mistrzyni boksu, Sylwia Majewska zajmująca się tematyką rozwoju osobistego i Iwona Niemczewska, właścicielka restauracji Z drugiej strony lustra.

Gwiazdą konferencji był Jerzy Owsiak, który przekonywał, że wielkie efekty może przynieść zawierzeniu własnemu instynktowi i pasji.

Konferencję zorganizowali Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego, a także firmy Profi Biznes, Najda Consulting i Kancelaria SDO.

SG

aktualizowano: 2018-04-13 06:56
Wszystkich rekordów: