Informacje

Informacje 2015-02-06

Informatycy rosną

Rynek IT to najbardziej dynamiczna branża w województwie zachodniopomorskim, a specjalistom IT najłatwiej o pracę - przekonuje Klaster ICT Pomorze Zachodnie.

 

Katarzyna Witkowska i Marcin Szulga z Klastra ICT /fot.: mab / Katarzyna Witkowska i Marcin Szulga z Klastra ICT /fot.: mab /
Podsumowanie roku 2014 Klastra ICT  /fot.: AK /
Podsumowanie roku 2014 Klastra ICT
/fot.: AK /
Marcin Kaczmarek, prezes Consileon Polska  /fot.: mab /
Marcin Kaczmarek, prezes Consileon Polska
/fot.: mab /
Marcin Skonieczny i Marzena Zasińska-Igła z Klastra ICT  /fot.: mab /
Marcin Skonieczny i Marzena Zasińska-Igła z Klastra ICT
/fot.: mab /
Podsumowanie roku 2014 Klastra ICT  /fot.: mab /
Podsumowanie roku 2014 Klastra ICT
/fot.: mab /
Damian Ukeje podczas Podsumowania roku 2014 Klastra ICT  /fot.: mab /
Damian Ukeje podczas Podsumowania roku 2014 Klastra ICT
/fot.: mab /
Sukcesy w 2014 roku, obecną sytuację oraz perspektywy rozwoju branży IT w regionie i kraju przedstawił 5 lutego w Filharmonii Szczecińskiej Klaster ICT Pomorze Zachodnie wraz z Technoparkiem Pomerania. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 80 szczecińskich firm IT zrzeszonych w Klastrze, reprezentanci władz samorządowych oraz naukowcy.
 
- Nasi członkowie prowadzą działalność w różnych sektorach branży informatycznej: oprogramowania, multimediów, sieci telekomunikacyjnych oraz outsourcingu IT, co tworzy dla firm szerokie możliwości nawiązywania kontaktów biznesowych, zdobywania wiedzy i podejmowania współpracy - mówi Katarzyna Witkowska, prezes Klastra ICT Pomorze Zachodnie.
Rynek IT w regionie nadal rozwija się, to najbardziej dynamiczna branża w województwie zachodniopomorskim a specjalistom IT najłatwiej o pracę.
 
2014 roku do klastra przyłączyło się 25 firm nowych firm, zarówno dużych, jak BL Stream, brightONE czy Red Sky, jak i tych działających w skali mikro. Zatrudnienie u dotychczasowych klastrowiczów wzrosło o 60 proc.
 
Klaster pochwalił się nawiązaniem współpracy ze śląskim klastrem ICT i klastrem medycznym iSynergia, a także wprowadzeniem na rynek wielu nowoczesnych produktów i usług informatycznych przez jego członków.
 
W tym roku poznamy efekty wspólnych biznesowych inicjatyw Klastra, m.in. w projekt Cloud for Cities, w ramach którego we współpracy z Akademią Morską budowane jest lokalne centrum danych, czy GrassHopper, czyli projekt przetwarzania danych publicznych. Trendowe technologie, które przyniosą pewny zysk to m.in. inteligentne maszyny, druk 3D, aplikacje wielokanałowe, chmury hybrydowe i prywatne. Najbliższa przyszłość przyniesie zaawansowaną powszechną niewidoczną analizę, systemy kontekstowe, połączenie świata realnego i wirtualnego, bezpieczeństwo oparte na analizie ryzyka.
 
Z danych GUS i Klastra ICT wynika, że w województwie zachodniopomorskim w branży IT działa 4410 mikrofirm (w tym 2213 Szczecinie), 86 MŚP (63 w Szczecinie), a ponad 470 absolwentów ze specjalizacją IT opuszcza mury zachodniopomorskich uczelni rocznie.
 
Podczas podsumowania roku Klastra ICT odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w ogólnopolskim konkursie informatycznym „Interaktywny produkt IT” organizowanym przez Akademię Morską w Szczecinie. Artystyczną atrakcją wieczoru był koncert Damiana Ukeje.
 
AK
 
Tematy: przedsiębiorczość (94) | biznes (89) | IT (72) | branża IT (39) | przedsiębiorcy (21) | klaster (17) | Klaster IT (11) | Filharmonia (9) | Katarzyna Witkowska (5) |
aktualizowano: 2015-02-21 22:41
Wszystkich rekordów:

Społeczność