Informacje 2017-06-16

Firmy zabijają się o księgowych

Rynek jest wydrenowany. Popyt na księgowych jest ogromny. To w dużej mierze wynik rozkwitu w Szczecinie centrów usług wspólnych sektora BPO/SSC, czyli wielkich centrów księgowych obsługujących globalne koncerny – mówi prof. Stanisław Hońko, prezes zarządu szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Prof. Stanisław Hońko kroi tort podczas obchodów jubileuszu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W oddziale szczecińskim stowarzyszenia jest ponad 700 osób i 50 firm /fot.: Mat.SKwP / Prof. Stanisław Hońko kroi tort podczas obchodów jubileuszu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W oddziale szczecińskim stowarzyszenia jest ponad 700 osób i 50 firm /fot.: Mat.SKwP /

Czy księgowy to dzisiaj dobry, prestiżowy zawód? 9 czerwca podczas debaty z okazji 110-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i 60-lecia szczecińskiego oddziału stowarzyszenia przedstawiliście w Szczecinie wyniki badania „Portret księgowych 2017”. Przepytaliście ponad 2 tys. księgowych i ponad 300. przedsiębiorców. Jakie są wnioski z tego badania?

Prof. Stanisław Hońko: Wyniki są zaskakujące. W ocenie księgowych to zawód dość prestiżowy. Im starsi księgowi, tym częściej uznają, że prestiż zawodu rośnie. A jeszcze lepiej niż sami księgowi ocenili ten zawód przedsiębiorcy.

Tymczasem do stowarzyszenia docierają informacje, że często księgowi wiedzą, ile są warci, ale nie wiedzą tego pracodawcy. Dlatego zaskoczyły nas pozytywne opinie przedsiębiorców. Choć może tu mieć wpływ sposób dystrybucji ankiety, która była publikowana przez portale dla księgowych, PAP i Rzeczpospolitą. Mogła dotrzeć do przedsiębiorców, którzy są w dobrych relacjach z księgowymi lub ściśle związanych z tą branżą. Nie wiem, czy gdyby te badania miały dużo szerszą skalę, też wyszłyby tak pozytywnie. O czym podczas naszej jubileuszowej debaty mówił jeden z prelegentów. Zrobił sondę uliczną. Na 10. przepytanych osiem osób stwierdziło, że jednak to nie jest zawód prestiżowy, a dwie, że jest .  
Oczywiście ten prestiż zależy od pozycji w firmie, zajmowanego stanowiska. Inaczej jest oceniany dyrektor finansowy czy główny księgowy, a inaczej osoba, która dopiero zaczyna pracę. Ta ostatnia jest traktowana, jak ktoś kto biernie „wklepuje dane”.

Czyli ci, którzy lepiej wiedzą na czym polega ta praca, mają o niej lepsze zdanie niż przypadkowi przechodnie?

To świadczy o tym, że ten zawód jest słabo promowany. Panują stereotypy, że to wykonywanie rutynowych, powtarzalnych czynności. A ten zawód wymaga ogromnej wiedzy. Księgowy musi znać i rozumieć wiele przepisów z różnych obszarów. Dość często, gdy w firmie nie ma prawnika, pracownicy zwracają się właśnie do księgowego. Mówią: „bo ty umiesz to przeczytać, zrozumieć”.

Szczecińscy księgowi szukają pracy czy pracodawcy ich?

Popyt na księgowych jest ogromny. Dzisiaj, niezależnie od poziomu kwalifikacji mają pracę. Firmy zabijają się o księgowych. To w dużej mierze wynik rozkwitu w Szczecinie centrów usług wspólnych sektora BPO/SSC, czyli wielkich centrów księgowych obsługujących globalne koncerny. Np. firmy Dansk Supermarked, która obsługuje Netto czy Metro Services obsługująca Makro i Media Markt są zlokalizowane w Szczecinie.

Z naszej jubileuszowej debaty wynika, że osoba znająca język niemiecki i mająca chociaż podstawy księgowości jest w Szczecinie skarbem. Brakuje takich księgowych. Zaskakujące, że w Szczecinie w ogóle jest deficyt osób znających język niemiecki.

Ile zarabiają księgowi?

55-proc. respondentów jest niezadowolonych lub raczej niezadowolonych z wynagrodzeń. Ale jest grupa, która twierdzi, że wynagrodzenia są wysokie. W Zachodniopomorskim 6,7 proc. księgowych odpowiedziało, że całkowite wynagrodzenie jest zdecydowanie adekwatne do posiadanych kompetencji i odpowiedzialności. „Raczej tak” odpowiedziała jedna trzecia księgowych z naszego województwa.

Co wyróżnia nasz region?

Jedynie czas poszukiwania pracy. W zachodniopomorskim nieco więcej osób odpowiedziało, że szukało pracy od pół roku wzwyż - 14 proc., podczas gdy w kraju 9 proc. Do miesiąca szukało pracy 31 proc. księgowych z województwa zachodniopomorskiego, w kraju – 33 proc.

Ale dotyczyło to wcześniejszych okresów. W ostatnim czasie rynek się bardzo zmienił. Jest wydrenowany. Bardzo trudno znaleźć księgowego, a dobry księgowy to „deficytowy towar”. Podczas naszej dyskusji były głosy, że dochodzi nawet do wrogich przejęć.

Ilu jest księgowych w Szczecinie i województwie?

Próbowałem to ustalić, ale tak naprawdę tego nie wie nikt. Nie ma obowiązkowego, oficjalnego rejestru. Poza tym, czy osoba zajmująca się przede wszystkim kadrami, a tylko w niewielkim zakresie księgowością może się określić mianem księgowego?  Czy pracownik centrum usług wspólnych, to księgowy?
W Polsce jest zarejestrowanych ponad 300 tys. biur rachunkowych. Ostrożnie szacując, księgowych w Polsce jest kilkaset tysięcy, a więc cała armia!

Firmy korzystają z usług biur rachunkowych czy wolą mieć księgowego na etacie?

Tu też odpowiedzi były zaskakujące. 60 proc. to osoby zatrudnione na etacie. Jest też pośrednie rozwiązanie: w firmie jest zatrudniony rejestrator opracowujący technicznie dokumenty, a w charakterze decyzyjnego eksperta występuje biuro rachunkowe. Bywa też, że firma ma zawartą umowę z biurem rachunkowym, które wysyła na miejsce do firmy swojego pracownika. Ten pracuje w firmie jak jej etatowy księgowy.

Jacy są dzisiejsi księgowi?

Chyba szczęśliwi. Ta praca wielu dostarcza satysfakcji. No i łamią stereotypy, o czym może świadczyć to, czym zajmują się po pracy: począwszy od tradycyjnych zainteresowań, jak literatura i podróże, przez sporty walki, jogę po fascynację wulkanami czy taniec na rurze.

Jaki powinien być idealny księgowy według przedsiębiorców?

Pytaliśmy o cechy dobrego księgowego. Najważniejsza jest skrupulatność. Tak uznało aż 78 proc. przedsiębiorców i ok. 74 proc. księgowych. Na drugim miejscu wymieniana była uczciwość, na trzecim pracowitość, na czwartym chęć rozwoju i na piątym cierpliwość.

Zapytaliśmy, które z określeń najbardziej pasują do księgowych. Przedsiębiorcy wymienili w kolejności: „ceniony specjalista”, „zaufany doradca”, „strażnik finansów”, „osoba zaufania publicznego”. Dopiero później pojawiały się mniej przyjemne określenia, jak „generator dodatkowych kosztów” czy „hamulcowy biznesu”.

Hamulcowy biznesu?

Tak, ponieważ rolą księgowego w firmie bywa trzymanie na wodzy fantazji prezesa, który ma wizję, ale nie widzi jej przyszłych konsekwencji. Trzeźwe patrzenie na ryzykowne przedsięwzięcia, powiązane z oceną ich skutków finansowych, podatkowych i prawnych.

Prawie dokładnie pokryły się odpowiedzi przedsiębiorców i księgowych na pytanie o konieczne w tym zawodzie kompetencje. Ponad 98 proc. przedsiębiorców oczekuje po pierwsze wiedzy merytorycznej. Po drugie umiejętności analizowania różnych informacji, po trzecie umiejętności pracy pod presją czasu, a po czwarte przestrzegania zasad etyki zawodowej. Co jest ciekawe, bo np. optymalizacja obciążeń podatkowych może być ograniczana, gdy księgowy uzna, że to sprzeczne z prawem czy na granicy prawa. Okazuje się, ze przedsiębiorcy mają już świadomość, że to nie jest działanie wbrew interesowi spółki, ale na rzecz zwiększenia jej bezpieczeństwa. To dobra wiadomość dla księgowych, że będą podlegali mniejszym naciskom.
Lepsza sytuacja makroekonomiczna powoduje, że nie trzeba szukać oszczędności na siłę.

Księgowi to raczej kobiety czy mężczyźni?

To zawód wysoce sfeminizowany. Nie zawsze tak było, ale zmiany nastąpiły mniej więcej w ciągu ostatnich 30 lat. Ok. 90 proc. to kobiety.

Jakie cele na przyszłość stawia sobie świętujące jubileusz stowarzyszenie?

Chcemy promować ten zawód, budować prawdziwy wizerunek księgowego, także w większym stopniu integrować środowisko szczecińskich księgowych i popularyzować to, co robimy. Stowarzyszenie oferuje członkom m. in. bezpłatne konsultacje (w każdy poniedziałek). Można się spotkać z wybitnym specjalistą, który ma status biegłego rewidenta. Jest możliwość konsultacji telefonicznych.
Organizujemy jednodniowe darmowe minikonferencje na określony temat. Np. w maju było takie spotkanie pod hasłem „Maraton zmian w przepisach”.

ata

aktualizowano: 2017-07-04 07:06
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: