Informacje

Informacje 2016-06-23

Co słychać w dawnym Unizeto?

M.in. o to pytaliśmy Andrzeja Dopierałę, prezesa Asseco Data Systems podczas organizowanego przez tę firmę XVI Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego.

Andrzej Dopierała, prezes Asseco Data Systems podczas konferencji EFPE w Szczecinie /fot.: ak / Andrzej Dopierała, prezes Asseco Data Systems podczas konferencji EFPE w Szczecinie /fot.: ak /
Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego zostało przeniesione z Międzyzdrojów do Szczecina. Co było powodem takiej zmiany?
 
Andrzej Dopierała: Można powiedzieć, że wracamy do Szczecina, bo właśnie tutaj zostały zorganizowane przez Unizeto Technologies pierwsze edycje tej konferencji. W tym roku odbywa się ona już po raz szesnasty, a powrót Szczecina to część zmian, które następują po przejęciu Unizeto przez Asseco. 
 
Na pewno też łatwiej dotrzeć naszym zagranicznym gościom na konferencję zorganizowaną w centrum dużego miasta niż w nadmorskim kurorcie. Szczecin jest dobrym miejscem zarówno na linii wschód - zachód, jak i północ - południe. Chociażby w tym roku przyjechało na forum bardzo dużo Skandynawów. W tym roku w  konferencji wzięło udział więcej uczestników niż poprzednio – łącznie 140 osób, w tym ponad 30 prelegentów. Jednocześnie mieliśmy reprezentację z większej liczby krajów – można śmiało powiedzieć, że rośnie popularność tego forum.
 
Jakie zmiany zaszły w dawnym Unizeto po przejęciu firmy przez Asseco Data Systems?
 
Unizeto zostało kupione przez Asseco w maju 2015 roku. Dalszą konsekwencją tego zakupu jest – w ramach porządkowania struktury Grupy Asseco w Polsce – włączenie jej w kwietniu tego roku do Asseco Data Systems. Tym niemniej utrzymujemy oba szczecińskie biura dawnego Unizeto. Co istotne przy okazji konferencji – utrzymujemy też stworzoną przez Unizeto markę „Certum”, czyli certyfikaty podpisu elektronicznego oraz pozostałe produkty z tej linii zapewnianiające bezpieczeństwo danych, tyle że teraz oficjalna nazwa tego produktu to „Certum by Asseco”.
 
Warto zaznaczyć, że zespół, który zajmuje się podpisem elektronicznym i rozwojem usług zaufania, jest jedyny w całej, liczącej ponad 20 tys. pracowników – Grupie Asseco. Jako firma jesteśmy obecni w 50 krajach w różnych częściach świata, ale takich kompetencji i fachowców i tak dobrego produktu tej branży, jak ten nie mamy nigdzie indziej.
 
W Szczecinie zatrudniamy ok. 250 osób, mamy też niewielki, ale istotny zespół w Koszalinie. Oprócz wymienionego już Centrum Certyfikacji Certum, funkcjonuje tutaj także Centrum Danych, które ma również swoje ośrodki w Łodzi i Bydgoszczy. Nadal działa w Szczecinie Centrum Usług Komunikacji Masowej – drugie jest zlokalizowane w Łodzi. Tutejsze biuro to także liczne zespoły ekspertów, programistów, analityków i inżynierów IT będące częścią niemal każdego z pionów nowej spółki.
 
Jakie perspektywy ma przed sobą podpis elektroniczny?
 
Wierzymy, że bardzo duże. Podpis elektroniczny jest po to, by można było efektywniej współpracować. Dziś reprezentanci stron umowy, by złożyć podpis, muszą się spotkać przy jednym stole. Podpisanie dokumentu elektroniczne jest pod tym względem dużo prostszym rozwiązaniem. Podpis elektroniczny jest także dużym uproszczeniem na styku biznes - administracja.
 
Liczymy więc, że rozwój usług zaufania będzie postępował w bardzo szybkim tempie. Do upowszechnienia się podpisu elektronicznego przyczyni się wchodzące w życie od 1 lipca nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego e-IDAS. Będąc największym w Polsce i jednym z największych w Europie centrów certyfikacji jesteśmy więc na dobrej pozycji. Pozostaje tylko pytanie, kiedy ta ustawa zostanie przyjęta w Polsce. W Ministerstwach Rozwoju oraz Cyfryzacji nadal trwają prace nad jej przygotowaniem.
 
Dodatkowo, planujemy wejście na rynek z podpisem w tzw. chmurze. Dziś, aby złożyć podpis elektroniczny, trzeba mieć kartę kryptograficzną, podobną do SIM, na której jest nasz certyfikat. Drugi z certyfikatów jest w centrum zaufania. Jesteśmy za tym, by odejść od konieczności posiadania karty i czytnika do niej. W dzisiejszym świecie potrzebne jest rozwiązanie szybkie i łatwe, dostępne za pomocą smartfona. Takie rozwiązanie, CloudSign, przygotowujemy na jesień. Obecnie jest ono w fazie testów. Dalsze uproszczenie technologii podpisu elektronicznego powinno spowodować, że ten biznes będzie jeszcze bardziej rósł.
 
Co ważne Asseco Data Systems, jako członek grupy kapitałowej Asseco jest obecne w 50 krajach na świecie, dlatego możemy globalnie rozwijać biznes podpisu elektronicznego. Już rozpoczęliśmy rozmowy o włączeniu do oferty naszych partnerów z Grupy Asseco w Hiszpanii, Turcji i Rosji rozwiązań produkowanych w Szczecinie.
 
Rozmawiała ak
 
Tematy: branża IT (39) | Asseco (9) | Unizeto Technologies (8) |
aktualizowano: 2016-06-29 00:10
Wszystkich rekordów:

Społeczność