Informacje

Informacje 2017-08-03

Będzie 430 mln zł na pożyczki dla firm i samorządów

Zachodniopomorski Fundusz Rozwoju będzie zarządzał pieniędzmi (ze spłat pożyczek z programów JEREMIE i JESICA), które mają pomóc w rozwoju firm sektora MŚP oraz jednostek samorządu terytorialnego Pomorza Zachodniego.
Marszałek Olgierd Geblewicz podpisał umowę z prezesem ZARR Robertem Michalskim i wiceprezes Renatą Zarembą. /fot.: Mat. UM / Marszałek Olgierd Geblewicz podpisał umowę z prezesem ZARR Robertem Michalskim i wiceprezes Renatą Zarembą. /fot.: Mat. UM /
ZFR utworzony został w ramach Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
 
1 sierpnia marszałek województwa Olgierd Geblewicz podpisał z zarządem ZARR umowę, na mocy której zarząd województwa powierza ZFR w zarządzanie pieniądze ze spłat pożyczek udzielonych w ramach JEREMIE i JESICA. 
 
W ubiegłej perspektywie (2007-2013) z takiego wsparcia (w postaci pożyczek, poręczeń czy produktów kapitałowych) w ramach RPO inicjatyw JEREMIE i JESICA, skorzystało blisko 6 tys. zachodniopomorskich przedsiębiorców. Na łączną kwotę ok. 430 mln zł. 280 mln zł w ramach JEREMIE (przekazane w zarządzanie Bankowi Gospodarstwa Krajowego) wykorzystały mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w początkowej fazie działalności. 148 mln zł z inicjatywy JESSICA pomogło w rewitalizacji obszarów miejskich.
 
- To już nie są środki europejskie dlatego dyskutowaliśmy o tym jak je najlepiej wykorzystać. Ich charakter zostanie utrzymany, bo to rozwiązanie jest naturalnym krokiem rozwoju mechanizmów finansowych. Pamiętajmy, że po obecnej perspektywie będziemy potrzebować silnego narzędzia finansowego dla rozwoju Pomorza Zachodniego. – wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz. Uważa, że dzięki wracającym z rynku pieniądzom, Zachodniopomorski Funduszu Rozwoju stanie się narzędziem do prowadzenia polityki rozwojowej Pomorza Zachodniego i będzie mógł załagodzić negatywny efekt spodziewanego ograniczenia dopływu pieniędzy z Unii Europejskiej po 2023 r.
 
- Już dziś myślimy o przyszłości. Dlatego zapadła decyzja zarządu województwa o powołaniu Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju. Pieniądze udostępniane w ramach nowej perspektywy, na jej koniec również zasilą tą nową instytucję. Stworzymy fundusz, który będzie dysponował ponad 1 mld zł na wsparcie sektora MŚP i jednostek samorządu terytorialnego. - podkreśla marszałek.
 
Jak podaje biuro prasowe zarządu województwa, Zachodniopomorski Fundusz Rozwoju pierwsze pieniądze dla przedsiębiorców powinien uruchomić w połowie 2018 r.  
 
redzm
aktualizowano: 2017-08-21 15:56
Wszystkich rekordów:

Społeczność