Informacje

Informacje 2010-08-26

Wspólnie po kasę dla „ściany zachodniej”

Rozbudowa sieci dróg, udrożnienie Odry czy stworzenie systemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych to cele, na które mogłyby być skierowane pieniądze pozyskane w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Zachodniej 2014 – 2020.
Marszałkowie pięciu województw podpisali porozumienie /fot.PŁ/ Marszałkowie pięciu województw podpisali porozumienie /fot.PŁ/

Porozumienie w sprawie podjęcia współpracy przy tworzeniu takiego programu podpisali w czwartek w Szczecinie marszałkowie województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, opolskiego i dolnośląskiego. W pierwszym etapie działania ma zostać opracowana diagnoza społeczno – gospodarcza Polski Zachodniej. W kolejnym, na jej podstawie, województwa opracują wspólną strategię, która następnie będzie podstawą do stworzenia Programu Operacyjnego Polski Zachodniej.

- Dzięki niemu będziemy mogli pozyskiwać środki i realizować projekty, które wykraczają poza jedno województwo, a więc nie mieszczą się w RPO, ale też nie obejmują całego kraju – tłumaczy Władysław Husejko, marszałek zachodniopomorski. - Zapewni on dodatkowe środki, oprócz tych pochodzących z regionalnych i krajowych programów operacyjnych. Podobny program realizowany jest już dla Polski Wschodniej.

Zdaniem sygnatariuszy porozumienia, hasłowe określanie województw zachodnich mianem „Polski A” – zasobnej i bogatej, prowadzi w konsekwencji do ich marginalizacji i ograniczenia dostępu do różnego rodzaju środków i funduszy pomocowych.

- Tymczasem ta część kraju charakteryzuje się ogromnym rozwarstwieniem społecznym – mówi marszałek wielkopolski Marek Woźniak. – Rzeczywiście, w Poznaniu bezrobocie wynosi 5 proc., ale w innych częściach województwa sięga nawet 17 proc.

Właśnie równomierny rozwój gospodarczy całej „ściany zachodniej” jest głównym celem podpisanego porozumienia. Wśród konkretnych inwestycji, na które mogłyby zostać skierowane pozyskane pieniądze, marszałkowie wymieniają: rozbudowę sieci drogowej, udrożnienie Odry i jej włączenie do systemu śródlądowych dróg wodnych Europy czy stworzenie systemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Fundusze mają być też skierowane na edukację, informatyzację i walkę z bezrobociem.


 

Tematy: Urząd Marszałkowski (50) | fundusze unijne (42) | rozwój (10) |
aktualizowano: 2010-08-30 08:17
Wszystkich rekordów:

Społeczność