Informacje

Informacje 2010-09-08

Szczecińskie certyfikaty dla wytwórców ceramiki

Regionalni rzemieślnicy mogą już ubiegać się o uzyskanie certyfikatu uprawniającego do wytwarzania i znakowania oryginalnej ceramiki ze znakiem „Towary Szczecińskie Stettiner Waren”.
Charakterystyczny szczeciński wyrób - biała ceramika /fot. archiwum UM/ Charakterystyczny szczeciński wyrób - biała ceramika /fot. archiwum UM/

Biała ceramika wytwarzana na Pomorzu Zachodnim w XVIII i XIX wieku, może na nowo stać się znakiem rozpoznawczym naszego regionu. Jest to również szansa dla rzemieślników i wytwórców, którzy chcieliby wejść na rynek z produktami oznaczonymi znakiem „Towary Szczecińskie Stettiner Waren”. Oznakowanie takie zostało opatentowane przez Urząd Miasta, który w rezultacie uzyskał prawo do wyłącznego posługiwania się nim.

O przyznaniu wytwórcom ceramiki certyfikatu upoważniającego do wytwarzania i sprzedawania oryginalnej białej ceramiki ze znakiem Towary Szczecińskie decyduje Rada Certyfikująca przy Miejskim Ośrodku Kultury.  Certyfikaty oraz pieczęć do znakowania wyrobów, wydawane są rzemieślnikom, którzy wytwarzają tzw. białą ceramikę zgodnie z realiami historycznymi, zachowując jej wysoką wartość artystyczną i użytkową.   Wniosek o przyznanie certyfikatów zezwalających na rozpoczęcie produkcji wyrobów ceramicznych zwanych „Towarami Szczecińskimi” można otrzymać w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczecinie  przy ul. Goleniowskiej 67 lub pobrać ze strony internetowej Ośrodka: www.mok.szczecin.ploraz oficjalnej strony Miasta Szczecin: www.szczecin.eu/odwiedz_szczecin. Wszelkich informacji na temat ceramiki, możliwości uzyskania certyfikatu oraz zakupu Towarów Szczecińskich, udziela Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie – tel.: 91/ 46 91 639, e-mail: mok.szczecin@wp.pl.  

Ceramika „Stettiner Waren”, znana również jako „Bauern-” (wiejska), „Schiffer-” (żeglarska) czy „Haffnerfayence”, pojawiała się na stołach i w kuchniach domostw na terenie całego Pomorza Zachodniego, jak również w Danii, Szwecji i Norwegii. Ośrodki produkcji rozciągały się od Słupska po Greiffenberg (Uckermark). Jej charakterystycznymi była skromna biała lub kremowa glazura oparta na odmianach błękitu, wzbogacanego delikatnymi czerwieniami, brązami, żółciami i zieleniami. Wśród motywów często spotykane są zdobienia roślinne – owoce w misach lub koszykach, liście, kwiaty oraz stylizowane owoce róży. Na ceramice odnaleźć można także motywy architektoniczne oraz zwierzęta.  

Tematy: Szczecin (597) | handel (54) | Towary Szczecińskie (1) |
aktualizowano: 2010-09-08 09:07
Wszystkich rekordów:

Społeczność