Informacje

Informacje 2008-10-09

NBP zachęca do biznesu

Zaledwie garstka studentów chciałaby otworzyć własną firmę. Narodowy Bank Polski chce to zmienić organizując debatę „Stąd do sukcesu”.
Zaledwie kilka osób na sali chciałoby prowadzić swoją firmę Zaledwie kilka osób na sali chciałoby prowadzić swoją firmę
O życiu biznesmena mówili m. in. młodzi przedsiębiorcy
O życiu biznesmena mówili m. in. młodzi przedsiębiorcy
Cezary Królak, prowadzący debatę
Cezary Królak, prowadzący debatę
O doświadczeniach studentów-biznesmenów z Koszalina mówił marszałek Husejko
O doświadczeniach studentów-biznesmenów z Koszalina mówił marszałek Husejko
Po debacie studenci brali udział w konkursie
Po debacie studenci brali udział w konkursie
Stoisko szczecińskich, uczelnianych inkubatorów przedsiębiorczości
Stoisko szczecińskich, uczelnianych inkubatorów przedsiębiorczości

Przed debatą rozmawialiśmy z ekonomistą i analitykiem finansowym Markiem Zuberem o światowym kryzysie finansowym i skutkach dla polskiej gospodarki - przeczytaj wywiad.


Debata odbyła się 9 października na auli Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Za stołem prezydialnym zasiedli Dariusz Więcaszek, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, Marek Zuber, analityk finansowy oraz młodzi zachodniopomorscy przedsiębiorcy.

- Przedsiębiorca to twórca, którzy tworzy w gospodarce i musi się liczyć z ryzykiem. Narodowy Bank Polski chce propagować wiedzę na temat podejmowania ryzyka. Jego ograniczenie możliwe jest dzięki wiedzy - tłumaczy cel debaty Piotr Boguszewski z Instytutu Ekonomicznego NBP. - NBP przykłada dużą wagę do rozwoju przedsiębiorczości, bo to jeden z czynników, które oddziałują na politykę pieniężną.

Studenci uczestniczący w debacie obejrzeli materiały filmowe o młodych przedsiębiorcach, którzy zaryzykowali i rozpoczęli własny biznes. Poznali też kilka firm, które zrodziły się z pasji ich właścicieli (np. organizacja imprez integracyjnych dla firm, czy pokazów walk średniowiecznych) oraz rekiny szczecińskiego biznesu - Asprod, producenta obiektów sportowych Masters, biuro nieruchomości Piotra Drońskiego.

Prowadzący debatę Cezary Królak, dziennikarz TVN CNBC Biznes zapytał, kto chciałby w przyszłości prowadzić własną firmę. Ręce podniosło zaledwie kilka osób. Trochę więcej zadeklarowało chęć pracy w dużej korporacji.

- Ci, którzy nie zakładają firm boją się, że się im nie uda. Ryzyko może ograniczyć napisanie biznesplanu - przekonuje Marek Zuber. Inni dyskutanci zwrócili uwagę, że aby prowadzić własny biznes potrzebne są takie cechy jak niezrażanie się niepowodzeniami i dużo pracy. Przedsiębiorczym nie powinno przeszkadzać ani miejsce, ani czas kryzysu.

- Zachodniopomorskie to świetne miejsce do robienia biznesu - uważa Dariusz Więcaszek. - To rynek, na którym ciągle dużo można zrobić.

- Dziadek właścicielki firmy Svarowski powiedział kiedyś, że każdy czas ma swoje okazje biznesowe. Trzeba je tylko odkryć - mówi Marek Zuber.

Debacie towarzyszył konkurs, w którym studenci mogli wygrać monety kolekcjonerskie NBP, telefon komórkowy, a nawet zgodę na indywidualny tok studiów na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Studiów US.

Po dyskusji studenci zainteresowani prowadzeniem własnej firmy uczestniczyli w warsztatach z zakresu tworzenia biznesplanu, budowaniu marki i określaniu cech przedsiębiorcy. Warsztaty prowadzili pracownicy naukowi Uniwersytetu i specjaliści z poszczególnych branż. Do dyspozycji kandydatów na przedsiębiorców były stoiska Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz urzędów i instytucji, do  których musi przyjść każdy, kto zakłada firmę.

Debatę zorganizował NBP w ramach ogólnopolskiej akcji. Podobne debaty NBP realizuje w Poznaniu i Katowicach.

mab

Tematy: przedsiębiorczość (94) | konferencja (42) | Uniwersytet Szczeciński (23) | NBP (12) |
aktualizowano: 2008-10-09 23:20
Wszystkich rekordów:

Społeczność