Informacje

Informacje 2008-07-19

Docenieni za inwestycje i fundusze

Goleniów, Koszalin i Kobylanka w czołówce rankingu samorządów „Rzeczpospolitej”.
Wysoka pozycja Goleniowa to zasługa m. in. inwestycji w Parku Przemysłowym Wysoka pozycja Goleniowa to zasługa m. in. inwestycji w Parku Przemysłowym

Dziennik ogłosił ranking polskich samorządów już po raz dziesiąty. W tym roku organizatorzy docenili miasta i gminy, które najlepiej wydają fundusze unijne i stosują nowe technologie w zarządzaniu.

W pierwszym etapie badano sytuację finansową samorządów na podstawie danych Ministerstwa Finansów. Później do najlepszych 460 zostały wysłane ankiety, które miały pomóc w ocenie jakości zarządzania i życia w gminach oraz miastach.

Najlepsze w krajowym rankingu okazały się Poznań oraz gmina Kąty Wrocławskie z Dolnego Śląska i Kobylanka z województwa zachodniopomorskiego – jako najlepsza wśród gmin wiejskich. Goleniów zajął drugie miejsce w kategorii miast, gmin miejskich i wiejskich. Koszalin uplasował się na czwartym miejscu w Polsce wśród miast na prawach powiatu.

Kobylankę oceniano pod kątem finansów gminy, nakładów na inwestycje, zadłużenia oraz  m.in. jakości zarządzania gminą, a nawet wyniki testu szóstoklasistów i gimnazjalistów.

- To duży sukces i nagroda za pracę - twierdzi Andrzej Kaszubski, wójt Kobylanki. - Stara maksyma „sukces ma wielu ojców” w tym przypadku bardzo się sprawdziła. Wszyscy  pracownicy urzędu są bardzo zaangażowani w rozwój gminy. Do wysokiej pozycji w rankingu przyczyniła się też praca społeczna dyrektorów szkół, sołtysów oraz organizacji pozarządowych. W naszych działaniach bardzo wspiera nas także Rada Gminy. Sukces cieszy, motywuje do dalszej pracy i uświadamia, ile jeszcze mamy wspólnie do zrobienia – dodaje Andrzej Kaszubski.

- W ubiegłym roku dochód na jednego mieszkańca w naszej blisko 4-tysięcznej gminie wyniósł ponad 5 tys. złotych – wyjaśnia Jolanta Kazberuk, sekretarz gminy. - Ilość funduszy unijnych jakie udało się pozyskać to ponad 1,5 tys. zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Sztandarową inwestycją w ubiegłym roku była budowa promenady. 12 milionów złotych na jej budowę pozyskano z Unii Europejskiej. Teraz chcemy się skupić na inwestycjach związanych z ochroną środowiska. Chodzi o kanalizację gminy oraz budowę sieci gazowej – dodaje Jolanta Kazberuk.

Goleniów zdobył uznanie kapituły konkursu za doskonałe wyniki budżetu gminy oraz efekty inwestycji na terenie Goleniowskiego Parku Przemysłowego.

– „Rzeczpospolita” oceniła nas według bardzo obiektywnych kryteriów, więc jesteśmy bardzo dumni, że przypadło nam drugie miejsce. Należymy do polskiej czołówki – mówił podczas uroczystego ogłoszenia wyników zastępca burmistrza Goleniowa Krzysztof Zajko.

Jak informuje skarbnik gminy Agnieszka Drożdżal, łączne dochody budżetu w ubiegłym roku to 104 miliony złotych. Dochód na jednego mieszkańca wyniósł 3.155 złotych (gmina Goleniów to prawie 33 tys. osób). Spośród wszystkich wydatków aż 42 proc. stanowią wydatki na inwestycje. To bardzo dobry rezultat w porównaniu z innymi samorządami.

- Rzeczywiście sprzedaż gruntów na terenie Goleniowskiego Parku Przemysłowego poprawiła zdecydowanie nasz wynik ekonomiczny – przyznaje skarbnik gminy. Przypomnijmy, że jedna z działek w parku „poszła” za ponad 20 milionów złotych.

Koszalin zajął czwarte miejsce w Polsce. Lepsze okazały się tylko Poznań, Sopot i Gdynia.

- Cieszę się z tego wysokiego miejsca. To efekt wspólnego wysiłku mieszkańców i władz miasta – mówi prezydent Koszalina Mirosław Mikietyński. – Sukces Koszalina jest tym większy, że zmierzyliśmy się z największymi aglomeracjami w kraju. Mamy bardzo dobre wyniki w zarządzaniu i gospodarowaniu miastem. Teraz postaramy się przegonić Gdynię, od której dzielą nas tylko dwa punkty.

ptr

Tematy: Goleniów (56) | nagroda (44) | Koszalin (27) |
aktualizowano: 2008-08-15 11:36
Wszystkich rekordów:

Społeczność