Informacje

Informacje 2012-02-21

Cała prawda o energii wiatrowej

Brak sieci przesyłowych to wciąż największa bariera w rozwoju energetyki wiatrowej w naszym województwie, wynika z I Konferencji „Dobre wiatry dla regionów”, która odbyła się w Szczecinie.
Uczestnicy konferencji, w środku K.Prasałek i W.Drożdż /fot.ŁP/ Uczestnicy konferencji, w środku K.Prasałek i W.Drożdż /fot.ŁP/

Mimo to, zachodniopomorskie to i tak niekwestionowany lider i wzór dla innych regionów w zakresie zrównoważonego rozwoju odnawialnych źródeł energii, szczególnie energetyki wiatrowej. W tej chwili ponad jedna trzecia energii z instalacji wiatrowych w kraju wytwarzana jest na Pomorzu Zachodnim, a na koniec grudnia 2011 wytwarzaliśmy prawie 489 MW mocy.

- Dlatego właśnie cykl naszych konferencji regionalnych zaczyna się w Szczecinie – tłumaczy Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. – Chcemy pokazać, jak ważne jest, aby rozwój sektora opierał sie na rzetelnej wiedzy i przy współpracy i wykorzystaniu doświadczenia wszystkich stron procesu inwestycyjnego oraz decydentów. Zachodniopomorskie jest znakomitym przykładem zrównoważonego, przyjaznego dla środowiska i cennego dla mieszkańców rozwoju energetyki wiatrowej.

W tym celu specjaliści z branży planują cykl spotkań w całej Polsce, na których będą mieli szansę upowszechniać rzetelne informacje i odkłamywać mity dotyczące energii wiatrowej. W Szczecinie w konferencji wzięli udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele wielu gmin i miejscowości z całego województwa oraz eksperci z różnych instytucji i firm działających w tym obszarze energetyki.

- Właśnie o spotkania z tymi ludźmi nam chodzi – podkreślał Krzysztof Prasałek. – Chcemy pokazać, że nie wszystkie decyzje są podejmowane w Warszawie, ze bardzo wiele zależy od tego, co dzieje się w regionach, na poziomie gmin. Potrzebujemy lokalnego wsparcia, bo to tu energetyka wiatrowa powstaje i funkcjonuje. Mam nadzieję, że dzięki tym konferencjom uda nam się połączyć głosy z całej Polski i przedstawić je w stolicy.

W wystąpieniach podczas konferencji zwrócono uwagę m.in. na planowane zmiany w przepisach prawnych, które zakładają m.in. brak gwarancji zakupu energii, brak okresu przejściowego pomimo modyfikacji systemu, czy też zagrożenie dla finansowania inwestycji przez obniżenie wsparcia dla branży energetyki wiatrowej. Innego rodzaju zastrzeżenia kierował Krzysztof Prasałek pod adresem nowego Prawa energetycznego, szczególnie wytykając blokowanie mocy przyłączeniowych. Kolejna kwestia to brak w naszym rejonie odpowiednich sieci przesyłowych. Terminarz planowanych w tym zakresie inwestycji przedstawił Tomasz Tarwacki z PSE Operator S.A. Z jego prezentacji wynikało, że tu sytuacja nie zmieni się wcześniej niż w 2016 roku i to ciągle nie w stopniu, który zapewniałby nam   w tym zakresie radykalny postęp.

Stąd między innymi deklaracja wicemarszałka Wojciecha Drożdża, który poinformował, że  Zarząd Województwa pracuje nad projektem Programu Operacyjnego dla Polski Zachodniej programu operacyjnego, podobnego do istniejącego obecnie dla Polski Wschodniej. – Obecnie pracujemy nad zbudowaniem jego zrębów i założeń programu, ale już dziś mogę zapewnić, ze jednym z jego elementów będzie program wsparcia energetyki wiatrowej i rozbudowy sieci przesyłowych – zapewniał Wojciech Drożdż. - Trwają też prace nad monitoringiem dokumentu „Programu rozwoju sektora energetycznego”, którego celem jest m.in. obserwacja przebiegu prac planistycznych gmin w zakresie lokalizacji farm wiatrowych. Liczymy, że tego typu działania pozwolą nam nie tylko utrzymać pozycję lidera w Polsce, ale byc konkurencyjnym w całym basenie Morza Bałtyckiego.
 

ŁP


 

Tematy: Urząd Marszałkowski (50) | zachodniopomorskie (41) | energia (17) | energetyka wiatrowa (4) | PSEW (2) |
aktualizowano: 2012-02-23 12:07
Wszystkich rekordów:

Społeczność